Pozantı çocuklarından bir iddia daha!

Pozantı çocuklarından bir iddia daha!
Pozantı çocukları: "polisler evime gelip ‘Şikâyetini geri al’ dedi"

Geçen yıl gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Pozantı Cezaevi’ne gönderilen 17 yaşındaki A.K. bir süre sonra tahliye edildiği cezaevinde kötü muameleye maruz kaldığını öne sürmüştü. A.K., cezaevinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

KARA HAYDAR: Cezaevine ilk girdiğimizde “Hoş geldin” dayağı attılar. Bu sopa plastik borudan yapılmış siyah bir sopadır ve adı ‘kara haydar’dır. Daha sonra gönderdikleri koğuşta, koğuş sorumlusu elbiselerime el koydu. Paspasla vurdu. İsteği her şeyi yaptırıyordu. Ayağını, k.çını öptürüyordu.

KARDA ÇIKARDI: Bizi haftanın 2 günü soyuyordu. Üzerimizde sadece şort varken, dışarı çıkarıyor, karın altında 2-3 saat bekletiyordu. Bazen sabah 00.04’te uyandırıp, bahçeye dikiyordu.

TEHDİT EDİLDİM: Tahliye olduktan sonra başımıza gelenleri söyledik ama tehditler bitmedi. 3 gün önce TEM polisleri sokakta beni gözaltına aldı. TEM’e götürüp, şikâyetimi geri almam için baskı yaptı. Burada darp edildim. 4 saat tutulduğum yerde dayak yedim. Önceki gün sabah 00.05’te yeniden evime geldiler ve şikâyetimi geri almamı istediler. Savcılıktan çağırdılar. Gideceğim ve tehdit edildiğimi söyleyeceğim.

'ŞİKÂKETİNİ GERİ AL DEDİLER'
A.Ç. de İHD Mersin Şubesi’ne
başvurarak, şikâyetinin geri alınması için baskı yapıldığını iddia etti. A.Ç.’nin dilekçesi şöyle: “Tahliye olduktan sonra şikâyette bulunmuştum. Şikâyetimin ardından beni gözaltına alarak, karakola götürdüler. Beni buradan mahkemeye sevkedeceklerini söylediler. Eğer şikâyetimi geri alırsam, mahkemeye göndermeyeceklerini, serbest bırakacaklarını anlattılar. Bir dilekçe verdiler. Burada tanımadığım kişiler tarafından İHD’ye götürüldüğüm ve başkalarının yazdığı dilekçeyi zorla imzaladığım yazılıydı. Onu imzalamak zorunda kaldım. Ancak daha önce derneğinize verdiğim ifade doğrudur. Altındaki imza bana aittir. Hiç kimse beni kandırmadı ve yönlendirmedi.”

ÖNCE İMZA, SONDA DAYAK
18 yaşındaki S.Ç.:
Askerler gelip, “Biz size dayak attık mı?” diye sordular. “Hayır” dedik. “Hakaret ettik mi?” diye sordu lar. “Hayır” dedik. Bize dayak atılmadığı ve hakaret edilmediğine ilişkin dilekçeleri imzalattılar. Sonra alanda dövdüler.

TACİZCİ KİM: Tacizciyi herkes tanıyor (İsmini de veriyor). Adamları bana sordu: “Hiç ilişkiye girdin mi?” diye. “Hayır” dedim. “Girmek ister misin?” dediler. “Bir daha bana böyle yaklaşmayın” dedim. Bu kişinin aslında yaşı büyüktür. Hatta evlidir ve çocuğu vardır. 23 yaşındadır. Yeğeninin kimliğini taşıdığı için çocuk koğuşuna girmiş.(SYE)

Gazete Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com