Prefabrike evler depremzedenin “kara gün dostu” oldu

Prefabrike evler depremzedenin “kara gün dostu” oldu
-Simav'da, 19 Mayıs'taki depremin ardından kurulan 200 ''Yunus Emre Evi'', dayanıklılık ve yanmazlık özellikleriyle 3,5 aylık geçici süreçte depremzedelere sıcak yuva oldu -Yunus Emre Evlerine veda etmeye hazırlanan depremzedeler, bu sıcak yuvaların

-Simav'da, 19 Mayıs'taki depremin ardından kurulan 200 ''Yunus Emre Evi'', dayanıklılık ve yanmazlık özellikleriyle 3,5 aylık geçici süreçte depremzedelere sıcak yuva oldu -Yunus Emre Evlerine veda etmeye hazırlanan depremzedeler, bu sıcak yuvaların Van'daki depremzedelerin barınma sorununu bir nebze de olsa hafifleteceğine inandıklarını söyledi
Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs'taki deprem sonrası Türk Kızılayı'nın girişimiyle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca yaptırılan ''Yunus Emre Evleri'', dayanıklılık ve yanmazlık özellikleriyle 3,5 aylık geçici süreçte depremzedelerin sıcak yuvası oldu.
Edinilen bilgiye göre, 5,9 büyüklüğündeki depremde, Simav ilçe merkezindeki binaların yüzde 55'i hasar gördü. Evleri ağır hasar gören ve yıkılan depremzedeler, sarsıntıyı takip eden birkaç gün içinde kentin 17 noktasında oluşturulan çadır kentlerde barınmaya başladı.
Devletin yaraları kısa sürede sarma hedefi doğrultusunda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yaptırılan 200 ''Yunus Emre Evi'', kısa sürede hazır hale getirildi. Depremzedeler 13 Ağustos'tan itibaren bir haftada buralara yerleştirildi, böylece yaz sıcağı ve yağmurdan korunmuş oldu.
Yunus Emre Evlerinde barınan depremzedeler, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Toplu Konut İdaresine (TOKİ) Muradınlar Mahallesi'nde 6 ay gibi kısa sürede inşa ettirilen 9 büyüklüğündeki depreme dayanabilecek kalıcı konutlara taşınmak için hazırlıklarını sürdürüyor.
Yunus Emre Evlerine veda etmeye hazırlanan depremzedeler, bu sıcak yuvaların Van'daki depremzedelerin barınma sorununu bir nebze de olsa hafifleteceğine inandıklarını söyledi.

-Hem çevre dostu hem de 100 yıl dayanıklı-

Her biri 17,3 metrekareden oluşan ''Yunus Emre Evleri''nde salon, mutfak, yatak odası ve banyo bulunuyor. Tamamen portatif, her türlü etkene uzun süre dayanabilecek kapasitedeki çevre dostu evlerin zemininde 15x150 santimetre ebadında kompozit kaplama yer alıyor.
Boyu 40, eni 20, derinliği 10 santimetre olan kompozit tuğlalardan inşa edilen evlerde tuğlaların içi boş olduğundan uygun izolasyon malzemesi de kullanılabiliyor.
Kirişler, duvarların alttan ve üstten 5'er santimetre içeri girecek şekilde tasarlandı. Alttakiler beton zemine, üsttekiler ise çatı makas taşıma sistemine bağlanıyor.
Asma, alçıpan tavan ya da tavansız, yani doğrudan çatı görülecek şekilde şeklinde isteğe göre yapılabiliyor.
Çatı taşıma sistemi, kompozit, 450, 300, 250'lik makas sistemiyle yapıldı. Çatı kaplaması ise 150 x 250 x 4 santimetre kompozit sandviç panellerden üretildi. Sandviç panelin kalınlığı, bölgenin iklim şartlarına göre farklılaşabiliyor.
İç kapılar 72,5 x 205 santimetre ölçülerinde kompozit olarak monte edilirken, dış kapı isteğe göre ahşap ya da çelikten yapılabiliyor.
Elektrik tesisatları duvarların içindeki boşluklardan yararlanılarak döşenen evlerde, mutfakta dolap ile evye mevcut. Banyoda ise klozet, lavabo ve 80 x 80 santimetre duş teknesi yer alıyor.
Bina kompozit malzemeden üretildiği için ısı iletkenlik kat sayısı yüksek olup, duvarlara farklı malzemeler konularak izolasyon özelliği artırılabiliyor.

-Prefabrike konutlar birkaç gün içinde boşaltılacak-

Kütahya Vali Yardımcısı ve Simav Kaymakam Vekili Mustafa İngenç, , depremzedeler kalıcı konutlarına yerleşmeye başladığı için ''Yunus Emre Evleri''nin birkaç gün içinde boşaltılacağını söyledi.
Prefabrike konutların Kaymakamlıkça ağustosta hak sahiplerine teslim edildiğini anımsatan İngenç, şöyle konuştu:
''Geçtiğimiz günlerde hak sahibi vatandaşlar için yaptırılan kalıcı konutlar bittikten sonra hak sahipleri için kura çekildi. Yunus Emre Evlerinde oturanlara belli bir süre tanındı. Buradaki vatandaşların tamamı kuraya katıldığı için kalıcı konutlara geçecekler. Birkaç gün sonra tamamen boşaltılacak evlerin nasıl değerlendirileceği, Ankara'dan gelecek cevaba göre netlik kazanacak. Şu anda beklemedeyiz. AFAD'ın kararını bekliyoruz. İhtiyaç duyulup başka bir yere götürülmesi konusunda talimat gelirse gereğini yapacağız.''
Türk Kızılayı Simav Şube Başkanı Ali Ulus da Yunus Emre Evleri ile asıl amacın, depremzedeleri çadırdan kurtarıp rahat bir ortama kavuşturmak olduğunu anlattı.
Sağlamlığı, yanmazlığı, kullanışlılığıyla böyle bir projeye Türk Kızılayı olarak imza attıkları için mutlu olduklarını dile getiren Ulus, ''İnşallah bir daha böyle bir afetle karşılaşıp böyle bir hizmet sunmak bize nasip olmaz'' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com