Prens William Efsane Düğün İle Evlendi

Prens William Efsane Düğün İle Evlendi
Kraliçe Elizabeth'in torunu Prens William ile Kate Middleton'un düğünü için binlerce kişi sokaklarda bekledi.

Prens William ve Kate Middleton, Westminster Kilisesi'nde evlendi. Dünyada tahminen 2 milyar kişinin izlediği düğünde, Prens William ve Kate Middleton karı koca ilan edildi. Düğün için Londra sokaklarını 1 milyon kişi doldururken, törene futbol yıldızı David Beckham ve müzisyen Elton John gibi yaklaşık 1900 kişi katıldı. Düğün, Prens William'ın ebeveynleri Prens Charles ve Diana'nın 30 sene önce gerçekleşen düğününden bu yana yapılan en büyük kraliyet töreni oldu.

Kardeşi Henry ile birlikte Kraliyet Ailesi'ne ait araçla kiliseye gelen Prens William, güzergah boyunca sevgi gösterilerinde bulunan kalabalığa, eliyle selamlayarak karşılık verdi. Yaklaşık 20 dakika sonra da Middleton'ı taşıyan Kraliyet aracı kiliseye geldi.

1900 kişinin davetli olduğu törene gelenlerin çoğu çiftin aileleri, akrabaları, tanıdıkları ve arkadaşlarından oluşuyor. Dünyanın yakından takip ettiği özel güne, Başbakan David Cameron'ın yanı sıra birçok ünlü de katılıyor. Sir ünvanlı şarkıcı Elton John ve eşi, futbolcu David ve eşi Victoria Beckham, İngiliz yönetmen Guy Ritchie ve 'Mr. Bean' filmleriyle tanınan Rowan Atkinson, Lady Di'nin 10. yıldönümünde şarkı söyleyen Joss Stone göze çarpan ünlü yüzler arasında yer alıyor.

İŞTE NİKAHTAN İLK GÖRÜNTÜLER

Dünya genelindeki Kraliyet ailesi mensuplarının yanı sıra İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden yaklaşık 60 temsilcinin katıldığı düğünde, İngiltere ile diplomatik ilişkileri olan diğer tüm ülkelerin İngiltere'ye akredite Büyükelçileri de bulunuyor. Türkiye'yi düğünde Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz temsil ediyor.
Düğünün davetlileri arasında ünlüler de var. İngiliz şarkıcı ve besteci Sir Elton John, Victoria ve David Beckham düğüne katılacak ünlülerden bazıları. Obama çifti ise 24 Mayıs'ta İngiltere'ye yapacakları resmi ziyaret nedeniyle düğünde bulunmuyor.

İngiltere'nin eski Muhafazakar Partili başbakanlarından Margaret Thatcher ve Sir John Major'ın davet edildiği törene, Thatcher hastalığı nedeniyle katılamıyor. Ülkede 1997-2007 yılları arasında başbakanlık yapan Tony Blair'e ve halefi Gordon Brown'a davetiye gönderilmedi.

Düğüne davet edilenlerle ilgili son kriz ise dün yaşandı. Suriye'de devam eden şiddet olayları nedeniyle Suriye'nin Londra Büyükelçisi Sami Hiyami'ye yapılan davet geri çekildi. Bahreyn Prensi Salman Bin Hamid El Halife ise ülkesinde devam eden karışıklık nedeniyle düğüne katılamayacağını günler öncesinden açıklamıştı.

Davetliler arasında 1997'de Paris'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prens William'ın annesi Prenses Diana'nın ailesi Spencer'lar da bulunuyor.
Bu arada, Westminster Kilisesi'nin davetlilere kapılarını açmasının ardından, kilisenin içine ağaçlar konulduğu dikkati çekti.

SON DURAK BUCKINGHAM SARAYI

Westminster Kilisesi'ndeki törenin sona ermesinin ardından Prens William ve Kate Middleton, atlı arabada halkı selamlayarak resepsiyonun verileceği Buckingham Sarayı'na geçti. Çiftin geçeceği rotada, parlamento meydanı, parlamento, ünlü çan ve saat kulesi Big Ben, Başbakanlığın ve bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi ve Buckingham Sarayı'na giden Mall caddesi bulunuyor. Prens William ve Kate Middleton'ın, yaklaşık 15 dakikalık yolculuk sonrasında Buckingham Sarayı'ndaki balkondan halkı selamlayacak.

CAMBRIDGE DÜK VE DÜŞESLİĞİ

Düğün öncesi merak edilen bir konu da Kraliçe 2. Elizabeth'in Prens William ve Kate Middleton'a vereceği unvanlardı. Buckingham Sarayı bu sabah Kraliçe'nin torununa Cambridge'in düklüğünü verdiğini açıkladı. Kate Middleton da böylece Cambridge Düşesi oldu. Cambridge, üniversite şehri olmasıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle biliniyor. Düklük, İngiliz asillerine verilen en yüksek unvan.

Ancak İngiliz basını, Kraliçe'nin Cambridge Düklüğünü vermesine karşın, halkın ve basının çifte "Cambridge Dükü William ve eşi Cambridge Düşesi Catherine" yerine, Prenses Diana'da olduğu gibi "Prens William ve Prenses Kate" demeyi tercih edeceğini aktarıyor.


Image

DÜĞÜN KONVOYUNUN GÜZERGAHI DOLU, HAVA İSE BULUTLU

Gelin Kate Middleton ve damat Prens William'ı yakından görmek isteyen İngilizler ve binlerce turist ise çiftin geçeceği güzergahtaki kaldırımları doldurdu.

İngiliz polisi, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için yoğun güvenlik önlemleri aldı.

"Youtube"dan canlı olarak yayımlanan ve dünya genelinde 180 farklı ülkeden yaklaşık 2 milyar kişinin televizyon ekranlarından izlediği düşünülen düğün gününde, başkent Londra'da hava bulutlu ve 19 derece.

Özellikle düğün konvoyunun yapılacağı sırada yağmur yağması ihtimaline karşı önlem alınmıştı. Çiftin halkı selamlayacağı atlı araba, yağmur yağması halinde camekanlı ve üstü kapalı başka bir atlı arabayla değiştirilecekti.

Bayraklarla donatılan caddelerde, İngiliz bayrağı motifli şapkalar takan, üzerinde Kate ve William'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtler giyen binlerce kişi heyecanla çifti görmeyi bekledi.

SARAYDA RESEPSİYON, SOKAKLARDA PARTİ VAR

Kraliçe 2. Elizabeth, düğünün ardından çiftin karı-koca olarak ilk gecelerini geçirecekleri Buckingham Sarayı'nda 600 kişinin davetli olduğu bir resepsiyon veriyor. Ülke genelinde ise yaklaşık 6 bin sokak partisi ile düğün kutlanacak. İngiltere Başbakanı David Cameron da başbakanlık konutunun bulunduğu "Downing Street"te düzenlenecek sokak partisine katılacak. Kraliyet düğününün İngiliz ekonomisine katkısının 620 milyon sterlini bulması bekleniyor.

DÜĞÜNÜ MEDYA ORDUSU TAKİP ETTİ

Aylardır merakla beklenen ve hazırlanılan Kraliyet düğününü, dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 8 bin basın mensubu takip etti. Westminster Kilisesi ve Buckingham Sarayı'nın karşısına kurulan prefabrike televizyon stüdyolarında ve oluşturulan platformlarda çok sayıda basın kuruluşu yayın yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com