Prenses Kate’in portresi İngiltere’yi karıştırdı

Prenses Kate’in portresi İngiltere’yi karıştırdı
İngiltere Veliaht Prensi William’ın eşi, Cambridge Düşesi Kate’in ilk resmi portresi kamuoyuna tanıtıldı.

Uzun zamandır merakla beklenen portre özellikle sanat eleştirmenleri nezdinde ciddi bir hayal kırıklığına neden oldu.
 
“REZALET”

 
Eleştirmenler Paul Emsley imzasını taşıyan ve bugün Londra’da bulunan Ulusal Portre Galerisi’nde sergilenen tabloyu “rezalet” olarak nitelendirdi.
 
Aşırı derecede gerçekçi hatta fotoğraf gibi tablolarıyla bilinen Emsley, Kate tarafından bir grup ressamın arasından seçilmişti.
 
Tablo kamuoyuna tanıtılmadan önce Kate ve William’a gösterildi. Kate’in Kraliyet ailesine girişinin son aşaması olan tablo nedeniyle çok heyecanlandığı ifade edildi. Ancak eleştirmenler o kadar heyecanlı değildi.
 
British Art Dergisi ve Daily Mail gazetesi sanat editörü Robin Simon, “Neyse ki Cambridge Düşes gerçek hayatta böyle görünmüyor. Bunun rezalet bir tablo olduğunu görmek beni gerçekten üzdü” diye konuştu.
 
Tabloda Kate’in yüzü ve omuzları görünüyor. Karşısındaki kişiye doğrudan bakan Düşes’in yüzünde “ciddi ama sakin” bir ifade olduğu belirtiliyor. Ressam Emsley’nin de Kate’in “cazibesini, sükunetini ve zekasını” öne çıkarmayı hedeflediği ifade ediliyor.
 
DAHA YAŞLI GÖRÜNÜYOR
 
Kate hamile kalmadan önce Mayıs ve Haziran aylarında Emsley’le ili kez bir araya gelerek tablo için poz vermişti. Hafta başında 31 yaşına basan Kate’in tabloda olduğundan çok daha yaşlı görünmesi ise tartışmalara neden oldu. Tabloda Kate’in göz çevresinde gölgeler ve kırışıklıklar var. Saçlarında da normalde olmayan bakır tonları dikkat çekiyor.
 
Emsley, tablonun ortaya çıkmasının ardından, “Düşes bana doğal görünmek istediğini söyledi – resmi görünüşüne karşın doğal görünüşünü hedefledik. Bende inanılmaz açık, cömert ve sıcak bir insan izlenimi uyandırdı. Başta portrede gülümsemeyeceğini düşündüm ama sonunda gülümsemesine karar verdik ki bence zaten o böyle bir insan dedi.
 
Kate ve William’ın yanı sıra Middleton ailesinin tamamı da portreyi görmeye galeriye gitti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com