Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu vefat etti

Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu vefat etti
Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu vefat etti.

Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu vefat etti.
Bir süredir nefes darlığı tedavisi gören Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu, dün akşam saatlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybetti. 68 yaşında hayata veda eden Mehmedoğlu için Bilecik Üniversitesi konferans salonunda tören düzenlendi. Törene Bilecik Valisi Musa Çolak, Bilecik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Alaeddin Mehmedoğlu'nun eşi Sacaet, oğlu Eşlen Mehmedoğlu ve çok sayıda öğretim üyesi ile öğrenciler katıldı.
Mehmedoğlu'nun na'şı, törenin ardından Gülümbe Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenazesi namazının ardından Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gönderildi.
MEHMEDOĞLU KİMDİR
Prof.Dr. Alaeddin Mehmedoğlu, 1 Temmuz 1942'de Gürcistan'da doğdu. 1966 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinden mezun oldu. 1975 yılında Azerbaycan Türkçesi üzerine doktora tezini savunan Mehmedoğlu, 1979'da yardımcı doçent doktor, 1985'de doçent, 1994'te profesörlük payesine yükseldi. 1992-1993 eğitim-öğretim yılında Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde misafir öğretim üyeliği yaptı. 10 Mart 1999 tarihinden 01.07.2009 tarihine kadar Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevini yaptı. 1994 yılından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 12 uluslararası, 21 ulusal 33 kongre ve sempozyumda bildiri sundu. 7'si Azerbaycan'da, 13'ü Türkiye'de toplam 20 kitabı yayınlandı. 115 değişik ulusal ve uluslararası dergi ve 130'dan fazla gazete makalesi yayımladı. 2009 yılında Bilecik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevine getirilen Mehmedoğlu evli ve dört çocuk babasıydı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com