Prof. Dr. Bayrak: 4+4+4'ü bir tek öğretmenler konuşmuyor!

Prof. Dr. Bayrak:  4+4+4'ü bir tek öğretmenler konuşmuyor!
DPÜ) Eğitim Fakültesi tarafından öğretmen okullarının kuruluşunun 164. yıl dönümü dolayısıyla “Öğretmen yetiştirme” konulu konferans Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Eğitim Fakültesi tarafından öğretmen okullarının kuruluşunun 164. yıl dönümü dolayısıyla “Öğretmen yetiştirme” konulu konferans Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlendi.
Açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekan vekili Prof.Dr. Osman Genç’in yaptığı konferansta Prof.Dr. Osman Genç, öğretmen yetiştirilmesinin başlangıcının 16 Mart 1848 olduğunu hatırlatarak, öğretmenliğin insan merkezli ve karşılıksız bir hizmet anlayışına dayalı olduğunu söyledi.
Öğretmen yetiştirme konusunda Konferans veren Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Çoşkun Bayrak, 164 yıldır öğretmen okullarının kuruluşunun kutlandığını ve 164 yıldır da öğretmenlerin sorunlarının dile getirildiğini belirterek şunları söyledi:“Özellikle Cumhuriyet dönemi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğundan gelen bir durum var. Öğretmen okullarının kuruluşuyla bugünkü öğretmen okullarının anlayışı arasında belki de temelde pek fark olmadığını konuşmanın sonunda anlayacaksınız. Yaklaşım biçimlerimiz üç aşağı beş yukarı aynı. Çünkü biz aynı yerden geliyoruz, aynı değerlerden aynı inançlardan besleniyoruz dolayısıyla sorunlara yaklaşım biçimimizde çok farklı olmayacağını söyleyebiliyoruz. Bugünlerde gazeteleri okuyorsunuz, televizyonları dinliyorsunuz, Türkiye’nin temel sorunu eğitim. Eğitim olunca da öğretmen yetiştirmek temel sorunlardan bir tanesi.”
1924 yılının eğitim konusunda önemli noktalardan bir olduğunu ve bu tarihte eğitim ve öğretim tek çatı altında toplandığını kaydeden ve öğretmen yetiştirmenin Türkiye’deki gelişimine konusunda kronolojik bilgiler vererek öğretmenlik mesleği tartışmalarına değinen Prof.Dr. Çoşkun Bayrak, “Yıl 2012 hala tartışılıyor. Öğretmenlik bir meslek midir, değil midir? Yıl 1924 o döneme baktığınız zaman öğretmenlik bir meslektir. Özel yetişmiş elemanların yapabileceği bir meslek olarak nitelendirildiğini görüyoruz. Öğretmenlik bir meslektir ama Türkiye’de bir meslek olarak algılanma zorunluluğu henüz gündeme gelmemiştir. 1924’de var, 1974’de var, 1998 YÖK’ün düzenlemesinde var. Öğretmenlik bir meslektir bu mesleği icra edecekler özel alan bilgisi, meslek ve genel kültür bilgisi konusunda eğitim alması gerekir der bütün yönetmeliklerde de bunu söyler.” şeklinde konuştu.

"4+4+4 TARTILIŞIYOR, HERKES KONUŞUYOR AMA, ÖĞRETMENLER KONUŞMUYOR"
Bayrak, Türkiye’de kişi başına savunmaya 196 dolar düştüğünü ama eğitime kişi başına 33 dolar dolayında para düştüğünü kaydederek, “Demek ki karşımıza gelen insanlara kim olursa eğitime kaç lira yatırım yaptınız, genel bütçenizde eğitme kaç lira para ayırdınız? Sorusunu sormalısınız. Eğitime pay ayırmanızda önemli değil ayrılan payın üçte ikisi personel giderlerine gidiyor, maaşlara gidiyor. Yatırım bütçesi sıfır. Onun için ayırdığınız payı neye dönüştürmeniz gerekiyor? Eğitime. Eğitimin niteliğini tartışmamız gerekiyor süresi filan önemli değil. İster bir yıl olsun ister beş yıl olsun. İçinde ne veriyorsunuz öğretmenlik mesleğine, öğretmenlik alan bilgisine ilişkin. Türkiye’nin gerçeklerine ilişkin hangi genel kültür bilgilerini veriyorsun bunları tartışmamız gerekiyor“ dedi.
Eğitim ile yapılacak düzenlemeler konusunda öğretmenler hariç herkese sorulduğunu ifade eden Bayrak, “Sekiz yıllık eğitim çıktığında herkese sorulmuş, bir gruba sorulmamış o da öğretmenlere sorulmamış. Çünkü onlar anlamazlar, öğretmenler ne anlarsın eğitimden sanayi odasına sorulmuş, TÜSİAD’a sorulmuş, veterinerlere sorulmuş, ziraatçılara sorulmuş ama öğretmenlere sorulmamış. Niye? Bakın Türkiye’de 4+4+4 tartışılıyor herkes konuşuyor, öğretmenler konuşamıyor, konuşamazlarda zaten, konuşsunlar da görelim” dedi.
Konferansın ardından soruları cevaplayan Prof.Dr. Çoşkun Bayrak, “Eğer içini doldurmamışsan, eğitim müfredata uygun değilse, öğrencinin yapısına uygun değilse o zaman sizin başarı şansınız yoktur dolayısıyla eğitim gelişim dönemlerine bağlı olarak verilmesi gerekiyor. Gelişim dönemlerine bağlı olarak verilirken bunu verecek öğretmenlerin dönemlere uygun yetişmesi gerekiyor“ şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com