Profesöre 2.5 yıl hapis

Profesöre 2.5 yıl hapis
Prof. Dr. Koçak, daha önce de 1 yıl 8 ay ceza almıştı.
Samsun'da ameliyat ettiği hastanın karnında unutulan gazlı bezi çıkardıktan sonra ameliyathanedeki belgelerde değişiklik yaparak gizlemek isteyen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. İdris Koçak, 'resmi belgede sahtecilik' suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Prof. Dr. Koçak, tüp bebek çalışması yapabilmek için gerekli 'Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri' sertifikasının da sahte olduğunun ortaya çıkması üzerine, 1 yıl 8 ay ceza almıştı.
 
Tekkeköy İlçesi'nde oturan 2 çocuk annesi 40 yaşındaki Ayten Birinci, 2004 yılının Mayıs ayında üçüncü çocuğunu dünyaya getirmek için özel bir hastaneye gitti. Genç kadın Op. Dr. Aynur Dağdemir Gökpınar tarafından yapılan sezaryenle erkek bebek dünyaya getirdi. Ardından taburcu edildi. 
 
Ancak eve giden genç kadın, bir süre sonra yürüme sıkıntısı ve sancı çekmeye başlayınca Haziran ayında tekrar aynı hastaneye gitti. Dr. Aynur Dağdemir Gökpınar, kendisinin tatile gideceğini belirterek hastasını, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk etti. Burada yapılan tetkikler sonucu genç kadının karnında iltihap oluştuğu belirlendi. Bu sırada Ayten Birinci'nin sezeryan ameliyatı sonrası atılan dikişleri de patlayınca o dönem Doçent olan Dr. İdris Koçak'ın başında olduğu ekip, kendisini ameliyata aldı. İddiaya göre sezaryen sırasında Ayten Birinci'nin karnında unutulan gazlı bez çıkarılıp, iltihabı temizlendi. 
 
YİNE DİKİŞLERİ PATLADI, BAĞIRSAĞININ 40 SANTİMİ ALINDI 
Ancak birkaç gün sonra ikinci kez dikişleri patlayan kadın yeniden doğum yaptığı hastaneye götürüldü. Burada ise Doç. Dr. Cafer Polat tarafından tekrar karnı açılan Birinci'nin bağırsağında sorun oluştuğu ve iltihabın vücuda yayıldığı ortaya çıktı. Doç. Dr. Polat genç kadının iç organlarını temizleyip, bağırsağından 40 santimetrelik kısmını aldı.
 
TAZMİNAT DAVASI AÇTI
Yaşadığı olayların ardından Ayten Birinci, özel hastane Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile kendisini ameliyat eden doktorlar Aynur Dağdemir Gökpınar, İdris Koçak ve Cafer Polat hakkında Samsun 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 'ihmal, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu hayati tehlike geçirdiği' gerekçesiyle 2 bin TL'si maddi, 300 bin TL'si manevi olmak üzere toplam 302 bin TL'lik tazminat davası açtı. 
 
İddiaya göre hastanın karnından çıkarılan gazlı bezi ameliyathanedeki resmi belgelere 'Laporoskopi+apse çıkarıldı' diye yazan Prof. Dr. İdris Koçak, tazminat davası açılmasının ardından bu belge üzerinde değişiklik yaparak 'Laporoskopi+kompres çıkarıldı' diye düzeltti. 
 
'EVRAKTA SAHTECİLİK'TEN CEZA ALDI
Tazminat davası devam ederken, hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan dava açılan Prof. Dr. İdris Koçak, Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hakim karşısına çıktı. Tutuksuz yargılanan Prof. Dr. İdris Koçak, suçlamaları kabul etmedi. 
 
Mahkeme sanığın resmi belgede sahtecilik suçunun sabit olduğunu belirterek Prof. Dr. Koçak'a 2.5 yıl hapis cezası verdi. 
 
Prof. Dr. Koçak, geçen yıl şubat ayında da sahte belge düzenleyerek 'Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri' sertifakası almak suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza ertelenmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com