Profesörlerden Konferans

Profesörlerden Konferans
Nafi Güral Eğitim Vakfı, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ANİMETO yayıncılık tarafından gerçekleştirilen Okul Öncesi Eğitim Konferansı, Belediye Kültür Sarayı'nda okul öncesi öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Nafi Güral Eğitim Vakfı, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ANİMETO yayıncılık tarafından gerçekleştirilen Okul Öncesi Eğitim Konferansı, Belediye Kültür Sarayı'nda okul öncesi öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Nafi Güral Eğitim Vakfı, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ve ANİMETO yapımcılık tarafından gerçekleştirilen Okul Öncesi Eğitim Konferansı, Belediye Kültür Sarayı'nda okul öncesi öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilerek konferansa konuşmacı olarak; okul öncesi eğitim programları ile ilgili Prof. Dr.Neriman Aral, okul öncesi eğitimde drama ile ilgili Prof. Dr. Aysel Köksal Akyol, okul öncesi eğitimde kitap programları ile ilgili Prof. Dr. Neriman Aral, okul öncesi eğitimde anne ve babanın çocuk ile iletişimi konusu ile ilgili Prof. Dr. Figen Gürsoy ve okul öncesi eğitimde çocuklarda davranış problemleri ile ilgi konularda Prof. Dr. Gülen Baran konuşmacı olarak konferansa katılarak, öğretmenleri ve aileleri bilgilendirdiler.
Okul öncesi eğitimde kitap konusu ile ilgi bir konuşma yapan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Neriman Aral, ''Çocukların duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri, kendisin ve başkasının haklarına saygılı, bilimsel düşünen, araştıran, inceleyen, eşleştiren, sorgulayan, yorumlayan, ruhsal ve bedensel özellikler yönünden sağlıklı bireyler olabilmeleri için erken erken yaşlardan itibaren fırsatlar sunulması ve ayrıca uyarıcılarla desteklenmesi gerekmektedir. Erken yaşlarda çocuklara hem içerik, hem de görsellik açısından iyi bir uyaran olan kitapların sunulması, çocuğun dünyaya bakış açısını genişletmekte, yaşamına renk katmakta, ileride iyi okuyucu olmasını sağlamaktadır'' dedi.
Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Aysel Köksal Akyol ise okul öncesi eitimde drama konusu ile ilgili şu konulara değindi: ''Drama etkinliklerinde, çocuklar kendilerine ve çevrelerine karşı olumlu bakış aççısı geliştirmekte, duygu ve düşüncelerini değişik yollarla ifade etme becerisi kazanmaktatır. Çocuklarda bu kazanımların olabilmesi için okul öncesi eğitim alanında çalışan eğitimcilerin drama etkinliklerinin planlanması ve uygulanması ile ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olamalarının gerekli olduğu düşünülmektedir.''
Okul öncesi eğitimde anne-baba ve çocuk iletişimi ile ilgi konuşma yapan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Figen Gürsoy konuşmasında şu konulara dikkat edilmesi gerektiğini şu sözlerle vurguladı:
''Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan küçük toplum olarak tanımlanmaktadır. Ailenin çocuk üzerinde ki etkisi doğum öncesi dönem de başlamakta ömr boyu devam etmektedir. Aile çocuğun beslenme, barınma ve korunma gibi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılanmasının yanı sıra psikolojik ihtiyaçlarını da karşılamktadır. Böylece anne-baba ve çocuk arasında iletişimin temelinin atılmış olduğunu da söyleyebiliriz.''
Son konuşamcı olarak çocuklarda davranış problemleri konusunda konuşan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Gülen Baran ise açıklamarında şunları dile getirdi:
''Çocuklarda görülen davranış problemlerinin nedenleri biyolojik kökenli olabileceği gibi ailesel ve okulla ilgili etmenlerden kaynaklanıyor olabiliyor. Biyolojik etmenler sonuçtan çok eğilimi oluşturur. Ailesel faktörlerle ilgili olarak, ebeveynlerin çocuklarının gereksinimlerine karşı duyarlı olmaları, problem davranışları çözmede sevgiyi esas almaları uygun ve sağlıklı davranışlar için gereklidir.''
Konferanstan sonra ailelerin ve öğretmenlerin soruları da konuşmacılar tarafından yanıtlandıktan sonra konferans sona erdi. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com