Profesörlere 'Rapor' Sorgusu

Profesörlere 'Rapor' Sorgusu
Ergenekon sanıklarından Prof. Dr. Haberal'ın 'taburcu olabilir' raporunun, mahkemeden gizlendiğine yönelik soruşturmada 4 profesör ifade verdi.

Ergenekon sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'a iki ayrı rapor hazırlandığı, ilkinin gizlendiği iddiasıyla başlatılan soruşturmada, 4 profesör 'şüpheli' sıfatıyla sorgulandı. Rapor soruşturması kapsamında, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Cengiz Çeliker ve Prof. Dr. Sezer Karcıer dün İstanbul Adliyesi'ne geldi.

'ERGENEKON'A YARDIM'
Profesörler, Savcı Fikret Seçen'e, 'Ergenekon terör örgütüne yardım' suçundan 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Profesörlerin, Haberal'ın 'taburcu olabileceğini' gösteren raporun, 'taburcu olması' için tek başına yeterli olmadığını, ikinci raporda ise 'sağlık durumunun elverişli olmadığının bildirildiğini' belirttiği öğrenildi. Profesörler Haberal'ın, taburcu olabilmesi için kendi hazırladıkları değil, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kurul raporunun gerektiğini söyledi. Dört isim ifade sonrası serbest kaldı. Dr. Cengizhan Türkoğlu ise tanık sıfatıyla pazartesi dinlenecek. Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Vedat Sansoy, Prof. Dr. Tevfik Gürmen ve Dr. Türkoğlu'nun imzasını taşıyan 16 Ekim 2009 tarihli ilk raporda, Haberal için 'Tıbbi tedavisine ayakta devam edilerek, bir ay sonra kontrole gelmek üzere taburcu edilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almıştı. 1 ay sonra Prof. Dr. Çeliker'in düzenlediği raporda ise 'Kullandığı ilacın yan etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılan biyokimyasal tetkilerde, HTS supresyonu saptandığı, tedavinin yapılabilmesi için İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi sıhhi kuruluna sevkinin tehir edilmesi uygun olacaktır' denilmişti. 19 aydır tedavi gören Haberal'a ilişkin ilk raporun saklandığı iddia edilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com