Program Sona Erdi...

Program Sona Erdi...
TÜBİTAK ve Dumlupınar Üniversitesi'nce (DPÜ) yürütülen ''Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu'' projesi kapsamında 11 ilden Kütahya'ya gelen 30 başarılı ilköğretim okulu öğrencisinin katıldığı doğa bilinci çalışmaları sona erdi.

TÜBİTAK ve Dumlupınar Üniversitesi'nce (DPÜ) yürütülen ''Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu'' projesi kapsamında 11 ilden Kütahya'ya gelen 30 başarılı ilköğretim okulu öğrencisinin katıldığı doğa bilinci çalışmaları sona erdi.
Projenin yöneticisi DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere bir haftalık programda DPÜ'de bor, kömür, biyoloji, ekoloji, çini ve seramik, tarım ve hayvancılık, tarih konularında eğitim verildiğini, Tavşanlı ilçesinde ise Kayıköy'deki tarihi haberleşme kulesi ve av konağı, leblebi imalatı, Tavşanlı höyüğü ve ilçenin folklorik özelliklerinin incelendiğini söyledi.
Projeye Trabzon, Şanlıurfa, Sakarya, Kocaeli, İzmir, Afyonkarahisar, Eskişehir, Konya, İstanbul, Ankara ve Kütahya'dan başarı ortalaması yüksek 30 ilköğretim okulu öğrencisinin katıldığını ifade eden Doç. Dr. Bülbül, şöyle konuştu:
''Projenin temel amacı, öğrencilere akademik düzeyde verilen eğitimlerle doğa bilinci oluşturmaktı. Hem üniversitemizde hem de yerinde eğitimler verildi. Üniversite laboratuvarlarında deneysel çalışmalarla geleceğe dönük deneyimler kazandırıldı. Çevre ve ekosistemle ilgili gezilerin yanı sıra tarihi mekanlara yapılan gezilerle yerinde eğitim programı gerçekleştirildi. Aizanoi Antik Kenti ve Seyitömer Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları yerinde izlendi. Tavşanlı Kayıköy'de bulunan haberleşme kulesi ve av konağı, Domaniç'te Hayme Ana türbesi, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin yapıldığı ve Büyük Zafer'in kazanıldığı Dumlupınar ilçesi ve çevresindeki şehitliklerde, bölge tarihi yerinde anlatıldı. Kütahya'da çini sanatı ve seramik üzerine ders verildi. Leblebinin anayurdu olarak bilinen Tavşanlı'da leblebi üretimi, ziyaret edilen tesislerde öğrenildi.''
Doç. Dr. Bülbül, projeye katılan 30 öğrencinin gelecekte ülkeye önemli katkılar sağlayacağını, sağlam bir temel eğitim aldıklarını düşündüğünü belirtti.
-PROJEYE KATILAN ÖĞRENCİLERİN GÖRÜŞLERİ-
Projeye Kütahya'dan katılan öğrencilerden Mete Altınkaynak, hayatında bilmediği birçok konuyu son bir haftada öğrendiğini dile getirerek, ''Bitkileri ilk kez burada inceleme imkanı buldum. Antik kentleri gördük. Daha çok inceleme imkanı bulduk. Daha önce hiç böyle bir imkanım olmamıştı. Kurtuluş Savaşı cephelerini, Atatürk'ün kullandığını eşyaları gördük'' dedi.
İzmir'den gelen Beste Çakal da kendisi için projenin büyük bir kazanç olduğunu kaydetti.
Konya'dan projeye dahil olan Hüseyin Çelik, proje çalışmaları sırasında güzel dostluklar kurduğunu anlattı.
Şanlıurfalı Muhammet Sait ise Kütahya'da en fazla ilgisini çeken konuların bor ve çini olduğuna işaret ederek, ''Bor hakkında burada öğrendiklerimi bilmiyordum. Dünyada en çok ülkemizde bor çıkarıldığını ve işleyemediğimizi de öğrendim. Seyitömer kazıları beni çok etkiledi. Bilgim çok arttı'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com