Proje Hayata Geçiriliyor

Proje Hayata Geçiriliyor
Afyonkarahisar-Ankara-Eskişehir-Kütahya İlleri arasında kalan Frig vadilerinde Friglerin kullandıkları yollar esas alınarak oluşturulacak Frig Yürüyüş Yolu projesi, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin (FRİGKÜM) yapılan toplantısı

Afyonkarahisar-Ankara-Eskişehir-Kütahya İlleri arasında kalan Frig vadilerinde Friglerin kullandıkları yollar esas alınarak oluşturulacak Frig Yürüyüş Yolu projesi, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin (FRİGKÜM) yapılan toplantısında görüşülerek desteklenme kararı alındı.
Afyonkarahisar Valiliği toplantı salonunda Vali Haluk İmga'nın başkanlığında gerçekleşen Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği 4'ncü encümen toplantısına Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim H.Demirsoy, Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Dr. Müh. Salih Akkaya, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Üyeleri Hüseyin Mete Yıldırım, Kadir Üçer, Kütahya İl Genel Meclisi Üyeleri Musa Yılmaz, Seyit Ömer Durmuş, Eskişehir İl Genel meclisi Üyesi Fani Can, Arkeologlar Bülent Okta, Ahmet İlaslı ile Projeyi hayata geçirecek olan Ankara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hüseyin Sarı, Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Songül Sonal ve Mak. Müh. Naci Beytekin katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Vali Haluk İmga; Friglerin başkenti Gordion, Afyonkarahisar'ın Seydiler ve Kütahya'nın İncik köyünden başlayarak Eskişehir sınırları içindeki Yazılıkaya anıtında birleşecek yürüyüş yolunun toplam uzunluğunun yaklaşık 400 km olacağını ve uluslararası standartlarda işaretleneceğini söyledi.
Vali İmga; Kendine özgü coğrafi dokusunun tarihsel süreçte bölgeye hakim olan kültürler tarafından şekillendirildiği Frig vadilerinde doğa yürüyüşçülerinin bilinçli ve güvenli yürüyüş yapmalarını sağlamayı hedefleyen projenin, yürüyüş yolunun uzunluğu ve yolun geçtiği coğrafyanın özgünlüğü itibari ile uluslararası ölçekte etki yaratacağı ve bölgenin turizm seçkisini arttırarak yurtdışı tanıtımında da etkili olacağının düşünüldüğünü ayrıca, Frig Yürüyüş Yolu, Türkiye'deki benzer yürüyüş yollarından farklı olarak bisiklet turları için de uygun bir parkur olacağını söyledi.
Projenin üç aşamada tamamlanacağını ifade eden Vali İmga; 1. aşamada Seydiler-Yazılıkaya, 2. aşamada Gordion Yazılıkaya ve 3. aşamada ise İncik-Yazılıkaya arasındaki yolların işaretleneceğini ifade ederek; “Yürüyüş yolunun yaklaşık 18 ay içinde bitirilmesi hedeflenmektedir.
Projenin tamamlanması ile yürüyüş güzergahı uluslararası standartlarda işaretlenmiş, yönlendirici yol işaretleri yerleştirilmiş ve Frig Yürüyüş yolunu gösteren harita hazırlanmış olacaktır. Ayrıca rotayı ayrıntılı tanımlayan ve GPS verilerini içeren bir kitap ve web sayfası da hazırlanacaktır” dedi.
Proje, Ankara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hüseyin Sarı, Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Songül Sonal ve Mak. Müh. Naci Beytekin'den oluşan proje ekibi tarafından hayata geçirilecek.
Toplantıda; Frig Vadileri ile ilgili olarak düzenlenen fotoğraf yarışmasının da şartnamesi görüşülerek karara bağlandı. Buna göre; Frig'lerin hüküm sürmüş olduğu, günümüzde Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl sınırları içinde kalan Dağlık Frigya, Frigya Yaylasındaki Frig vadilerini ve Frigya kültür mirasını sanatsal kaygılarla fotoğraflamak amaçlı olan yarışmaya her yarışmacı en çok dört fotoğrafla katılabilecek. Encümen toplantısında alınan karar gereği yarışma takvimi 13-30 Eylül 2010 tarihleri arası olarak belirlenirken, yarışmada birinci olana 3.000 TL, ikinci olana 2000 TL ve üçüncü olana ise 1000 TL ödül verilmesi kararlaştırıldı. Sergilenecek olan 50 adet fotoğraf başına ise 100'er TL. ödül verilecek. Vali Haluk İmga; her üç ilin basın mensuplarını da bu yarışmaya katılmaya davet etti.
Toplantının gündeminde bulunan, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İlleri arasındaki bağlantı yollarında yapılacak çalışmalar ile Frig Vadisi tabela çalışmaları konuları görüşülerek karara bağlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com