Proje müracatları 1 Eylül'de başlıyor

Proje müracatları 1 Eylül'de başlıyor
Avrupa Birliği (AB) hibeleriyle yatırım yapmak isteyen et ve süt üreten, işleyen ve pazarlayan işletmeler, üretici grupları ile kültür balıkçılığı yapanlar için proje başvuruları 1 Eylül'de başlıyor. Başvurular, 30 Kasım tarihine kadar devam edecek. 69 m

Avrupa Birliği (AB) hibeleriyle yatırım yapmak isteyen et ve süt üreten, işleyen ve pazarlayan işletmeler, üretici grupları ile kültür balıkçılığı yapanlar için proje başvuruları 1 Eylül'de başlıyor. Başvurular, 30 Kasım tarihine kadar devam edecek. 69 milyon Euro'luk hibeden Afyonkarahisar ile birlikte 20 il faydalanacak.
Basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, bu hibeden süt ürecileri, besiciler, et işletme tesisleri, kesimhaneler, süt işletme tesisleri, süt toplama merkezleri, kültür balıkçılığı yapanlar ile üretici birliklerinin yararlanabileceğini söyledi.
Proje başvurusu yapıldığı andan itibaren değerlendirilmeye başlanacağını aktaran Şehitoğlu, 'Fakat projelerinin sonuçlanma tarihi, proje kurumumuza teslim edildikten 6 ay sonra neticelenecek. Bunun 3 ayı burada geçecek, diğer 3 ay da kurum merkezinde geçecek. 6 ay sonunda vatandaşla sözleşme yapacağız. Yani vatandaşa, 'Seninle sözleşme yaptık, hibe fonunu kullandıracağız, sen de bununla ilgili yatırımlarına başla' diyeceğiz. Sözleşme yapılmadan önce o proje ile ilgili yatırımlara müsaade etmeyeceğiz. 6 aydan sonra hibe verilecek ve yatırmalara başlanacak.' dedi.
Şehitoğlu, proje başvurusu için bir sınırlama olmadığını, gerçek kişiler ve işletmelerin bu programa başvurabileceklerini söyledi. Bu yıl içerisinde 69 milyon Euro'luk bir destek öngörüldüğünü belirten Şehitoğlu, 'Bu desteği aşan bir proje gelirse bu çağrı dönemi için biz bunları desteklemeyeceğiz. Ama çağrı döneminden sonra yeni bir çağrı dönemine çıkılıyor. O projeler yeni çağrı döneminde tekrar değerlendirilecek. Bu yıl kullanacağımız çağrı döneminde kullanacağımız para 69 milyon Euro. Yılda 2 defa çağrıya çıkacağız. Önümüzdeki yıllarda bu bütçe artarak devam edecek.' diye konuştu.
Şehitoğlu, 69 milyon Euro'luk bütçenin Türkiye genelinde 20 il için geçerli olduğunu dile getirdi. Şehitoğlu, Afyonkarahisar'da ne kadar çok kaliteli proje hazırlanırsa hibeden o kadar çok yararlanabileceğini bildirdi. Projelerin kaliteli olması gerektiğinin altını çizen Şehitoğlu, en düşük projenin 10 bin Euro, en yüksek projenin de 23 milyor Euro olduğunu söyledi.
Hibelerin karşılıksız olarak verileceğini aktaran Şehitoğlu, proje müracaatların Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'ne yapılacağını sözlerine ekledi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com