"Projeler bekliyoruz"

"Projeler bekliyoruz"
Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerinde faaliyet gösteren Zafer Kalkınma Ajansının (ZEKA) Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Ajansın kurumsallaşması anlamında ciddi adımlar attıklarını, kurumlara ZEKA'yı anlatmak için çalıştıklarını ve globalleş

Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerinde faaliyet gösteren Zafer Kalkınma Ajansının (ZEKA) Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Ajansın kurumsallaşması anlamında ciddi adımlar attıklarını, kurumlara ZEKA'yı anlatmak için çalıştıklarını ve globalleşen dünyada her şeyin projeler üzerinde ilelerlediğine dikkat çekerek, ZEKA'nın proje öğrenmek ve yazmak isteyen kurum ve kişilere gereken eğitimleri vermek için hazır olduğunu bunun için kurmlardan ve kişilerden proje beklediklerini söyledi.
'BAŞVURULAR 18 MART'TA SONA ERECEK'
Özmen, düzenlediği basın toplantısında, Mali Destek Programı proje ilanına çıkan ajansın, proje başvurularını kabul etmeye başladığını söyledi. Ajansın sorumluluk sahasında Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinin bulunduğunu anımsatan Özmen, proje başvurularının 18 Mart'ta sona ereceğini kaydetti. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, Mali Destek Programı kapsamındaki proje başvurularını değerlendirecek bağımsız uzmanların, değerlendirdikleri projelerin kime ya da hangi kuruluşa ait olduğuna dair hiçbir bilgiye sahip olamayacaklarını da bildirdi

'İLETİŞİM VE TANITIM STRATEJESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'
Attıkları adımların en önemlisinin ZEKA'nın iletişim ve tanıtım stratejisi olduğunu ifade eden Özmen, bu anlamda Ajansın hitap ettiği illere anlatılması yönünde gereken girişimlere yöneldiklerini ve bu yönenlme sırasında eksiliklerini de giderdiklerini ifade etti. İnsanların ve kurumların öncelikle ZEKA'yı tanımaları gerektiğini belirten Özmen, ZEKA'nın kendini insanlara ifade etmesinden sonra kişilerin proje konusunda Ajanstan yardım alabileceklerini söyledi.
Kütahya basını ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen ZEKA Genel Sekrteri Dr. Yılmaz Özmen, Ajansın öncelikli hedefleri arasında hitap ettiği bölgeyi çok iyi tanıması olduğunu kaydeden Özmen, tanıtım işlemlerinin ardından halkın ve kurumların ZEKA'dan daha iyi istifade edebileceklerini belirtti.

'DÖRT İL ARASINDA REKABET HER GÜN ARTIYOR'
ZEKA'nın bünyesinde bulunan uzman personel ile birlikte hitap ettikleri bölgeyi kapsayan bir bölge planı ürettiklerini dile getiren Özmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bölge planının da öncelikle atölye çalışmalarına çok önem verdik. Dört ile hitap ediyoruz bu dört ile arasında proje anlamında mücadele son derece çetin şekilde ilerliyor. Bu dört il arasında rekabet oluyor tabi bu rekabet bazen rekabet boyutunu aşarak tahrik edici olabiliyor. Bu sıkıntıları aşarak katılımcı bir anlayışla bir bölge planı ortaya koyduğumuza inanıyoruz. 2013 yılına kadar gereken bütün palnlarımızın büyük bir çoğunluğunu oluşturmuş durumdayız. '

'PROJE EKSENLİ ÇALIŞIYORUZ, HAYAT BİR PROJEDİR'
Ajansın proje temelli ve proje eksenli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Özmen, bu yönde çalışmalarına başladıklarını özellikle belirtti. Dört ilde en önem verdikleri unsurun proje eksenli çalışmların olduğunu ifade eden Özem; “Yapılan bütün çalışmaların ekseninde proje çalışmaları var ve bizde bu projeler çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dört ilde proje bazlı çalışmaların çok eksik olduğnu gördükten sonra bu alana el attık, böylece ilk hedfelerimiz arasında proje üretmek birinci sırada yer aldı. Destek mekanizmalarıyla bölgenin proje eksenli çalışma kapasitesine artırmaya çalışıyoruz. Teknik destek projsi ile kurumların destek duyacağı eğitimleri uzman personelimizle kurum yetkililerine aktararak o kurumun proje yazma konusunda gelişmesini sağlıyoruz” dedi.
'PROJE ÖĞRETMEK VE YAZMAK BİZİM İŞİMİZ'
Proje yazmak isteyen kurumların kendilerine başvurmaları ile proje öğrenme ve yazma sürecinin başladığını ifade eden Özmen, bu uygulma çerçevesinde ZEKA'nın bölgede 700 kişiye proje yazma ve geliştirme yönetemlerini öğrettiğini söyledi.
Talep ve ihtiyacın devam etmesi neticesinde proje yazma tekniklerini öğretmeye devam ettiklerini, ikinci etapta 66 başvuru geldiğini bu 66 başvurudan 55 adet projeyi ugun gördükerini ifade Özmen, projeleri uygun gördüklerine eğitim vermeye başladıklarını belirtti.

'2 BİN KİŞİYE PROJE YAZMAYI ÖĞRETTİK'
Proje yazma ve yönetme konusunda ciddi anlamda adımlar attığını kaydeden Özmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Dört ile toplam 2 bin kişiye proje yazma ve yönetme konusunda bilgiler verdik. Proje yazma konusunda da Türkiye'nin en ileri düzey ve en önde gelen uzmanlarını getirerek bu dört ilimizde proje yazmak isteyen kişilere ileri düzeyde gereken eğitimi verdik. Aynı zamanda bu çalışmlarımız mali destek dediğimiz büyük meblalı proje destekleri ile ilgili desteklerin usül esaslarını belirleyen başvuru rehberlerimizi hazırladık. Bu çalışmlarımızı da hazırlayarak kendimizden de ödün vererek gereken yerlerde sahada gereken eğitimlere devam ediyoruz . Mali destek programı yasal olarak açıklandıktan sonra bigilendirme toplantılarını 25 bölgede yaparak toplam 3 bin kişiye bu eğitimleri verdik.”
İkinci tolpantılara başlamak içinde gerekli çalışmalara başladıklarını bu toplantılarıda 20 bölgede gerçekleştirdiklerini ve toplantılarda daha çok somut veriler üzerinde katılımcılara bilgiler aktardıklarını iafade eden Özmen, günü birlik bu eğitimlere çok şey sığdırdıklarını söyledi. Özmen, son olarak, proje öğrenmek ve yazmak isteyen bunun için ön şartları öğrenmek isteyen kişilerin www.zafer.org.tr adresinde gereken bilgilere ulaşabileceklerini de sözlerinde ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com