Projeler Devam Ediyor

Projeler Devam Ediyor
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile tüm Türkiye'de gelir arttırmaya ve istihdam yaratmaya yönelik projelere destek sağladığı açıklandı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile tüm Türkiye'de gelir arttırmaya ve istihdam yaratmaya yönelik projelere destek sağladığı açıklandı.

Dünya bankasından sağlanan kredi desteğiyle 2001 yılında uygulamaya konulan Sosyal Riski Azaltma Projesi ile proje uygulamaları başlamış olup, 2007 yılından itibaren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünün destekleri ile devam ettirilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının tabi olduğu 3294 sayılı kanunun kapsam bölümünde geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğrenim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu kanun kapsamında olduğunu vurgulayan yetkililer, proje uygulamalarının devam ettiğini açıladılar.
Gelir getirici proje uygulamaları ile ilgili açıklamalarda abulunan yetkililer şu açıklamalarda bulundular:
'1-Gelir getirici projeler için kentsel ve kırsal kesimde yoksul birey ya da hane başına en fazla 15.000,00 TL tutarında destek sağlanmaktadır. 2-Kentsel alanda uygulanacak mesleki projelerde bireysel talepler değerlendirilirken, kırsal alanda uygulanacak olan hayvancılık projeleri için hazırlanacak projenin grup projesi olması şarttır. 3-Süt sığırcılığı projelerinde verilecek olan destek miktarı azami 150.000,00 TL, koyunculuk projelerinde azami 50.000,00 TL dir. 4-Kütahya Valiliği Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından bu güne kadar ilimiz merkezinde uygulanan 31 adet (Çini ve Hediyelik Eşya İmalat Atölyesi, Şarküteri Açma Projesi, Elektrik Malzemeleri Satış ve Bakım Atölyesi Açma Projesi, Fotoğrafçı Dükkanı Açma Projesi, Mobilya İmalat Atölyesi Açma Projesi, Çorap ve Kazak Örgü ve İmalat Atölyesi Açma Projesi, Oto Lastik Tamir Atölyesi Açma Projesi, Fast Food ve Gözleme İşyeri Açma Projesi, Mobilya Döşeme ve Çekyat Tamir Atölyesi Açma Projesi, Demir Doğrama Atölyesi Açma Projesi, Ayakkabı İmalat ve Tamirat Atölyesi Açma Projesi, Şifalı Bitkiler Satışı, Şekerleme İmalathanesi Açma Projesi, Tekstil Atölyesi Açma Projesi, Alarm Kamera ve Güvenlik Sistemleri, Seyyar Simitçilik Projesi, Oto Motor Tamir Atölyesi Açma Projesi, Seracılık Projesi, Çadır Branda İmalat Dükkanı Açma Projesi, Deri Konfeksiyon Atölyesi Açma Projesi, Torna Tesviye Atölyesi Açma Projesi, Bayan Kuaför Salonu Açma Projesi, Erkek Kuaför Salonu Açma Projesi) bireysel işkurma projesinden 32 kişiye proje uygulaması için 276.367,50 TL tutarında destek sağlanmıştır.
5-İlimiz merkeze bağlı köylerde ikamet eden vatandaşlarımızın yararlanmalarına yönelik olarak 4 adet hayvancılık projesi uygulanmış olup, ihtiyaç sahipliği tespit edilen 67 vatandaşımız için toplam 293.749,00 TL tutarında destek sağlanmıştır. 6-2005 yılı Nisan ayında ilimiz merkeze bağlı Doğluşah köyünde ikamet etmekte olan bir vatandaşımıza süt sığırcılığı projesi uygulanmış olup, iki adet gebe düve alınarak teslim edilmiştir. 7-2006 yılı sonunda uygulanmış olan 31 aileye karma süt sığırcılığı projesi kapsamında ilimiz merkeze bağlı Akoluk, Arslanlı, Çavuş Çiftliği, Çöğürler, Doğalar, Doğarslan, Eskiyüreğil, Karaöz, Kıranşeyh, Köprüören Ağaç, Karacaören, Söğüt, Yenice, Sulu, Tepe, Ulu köyleri ile Sofu ve Kırgıllı mahallelerinde ikamet eden 31 vatandaşımıza her aileye iki baş olmak üzere toplam 62 adet gebe düve alınarak teslim edilmiştir. 8-2006 yılı sonunda uygulanmış olan 30 aileye karma koyunculuk projesi kapsamında ilimiz merkeze bağlı Akoluk, Çavuş Çiftliği, Çayca, Çöğürler, Damlalı Karaağaç, Doğalar, Eskiyüreğil, Fındık, Karacaören, Kıranşeyh, Kozluca, Söğüt ve Sulu köyleri ile Sofu mahallesinde ikamet eden 30 vatandaşımıza her aileye 19 adet koyun 1 adet koç olmak üzere toplam 570 adet koyun 30 adet koç alınarak teslim edilmiştir. 9-2008 yılında uygulanmış olan Kızılcaören Beldesi süt sığırcılığı projesi kapsamında Kızılcaören beldesinde ikamet etmekte olan 5 vatandaşımıza aile başına iki adet olmak üzere toplam 10 adet gebe düve alınarak teslim edilmiştir. 10-2010 yılı içerisinde ilimiz merkezinde ikamet eden 4 vatandaşımıza, Elektrik Tesisatı Bakım ve Tamir Dükkanı Açma, Kaportacı Dükkanı Açma, Bayan Kuaför Salonu Açma ve Ev Tekstili İmalat Atölyesi Açma Projeleri hazırlanmış olup, 48.500,00 TL tutarındaki projeler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden ödenek beklenmektedir. 11-İlimiz merkezinde ikamet eden 3 vatandaşımız için Dikiş Atölyesi Açma, Bayan Kuaför Salonu Açma, Erkek Kuaför Salonu Açma projeleri hazırlanmış olup, toplam 34.500,00 TL tutarlı projeler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden onay beklenmektedir. 12-2010 yılı içerisinde ilimiz merkeze bağlı Mustafalar, Yenice, Kozluca, Darıca, Çubukiçi, Koçak, Karaöz köyleri, Parmakören ve Ağaçköy Mahalleleri ve Kızılcaören beldesinde yaşayan toplam 83 vatandaşımız için kişi başı 2 adet olmak üzere toplam 166 adet'lik gebe düve projesi hazırlanmış olup, toplam 1.211.150,00 TL tutarlı projeler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden onay beklenmektedir.' şeklinde açıklamlarad bulundular.
Sosyal hizmet projeleri uygulamaları ile ilgili açıklamalrad bulunan görevliler şu bilgileri verdiler:
'1-Sosyal Hizmet projeleriyle; sokakta çalışan / yaşayan çocuklar, engelliler, yaşlılar, korunmasız kadın ve erkekler, işsiz gençler ve ekonomik yoksunluk içindeki vatandaşlarımıza yönelik düşük maliyetli sosyal hizmetlerin yaygınlaştırılması için yeni merkezler kurulması ya da mevcut hizmet merkezlerindeki programların çeşitlendirilmesi amaçlanmakta olup, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları tarafından hazırlanacak olan her türlü proje için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kurulu tarafından uygun görülmesi halinde destek verilmektedir. 2-2005 yılı içerisinde Ağaçköy mahallesinde bulunan ilköğretim okulumuzun tadilatının yapılabilmesi için vakfımız tarafından 13.258,00 TL tutarında destek verilmiştir. 3-2006 yılı içerisinde ilimiz merkeze bağlı Ağızören, Doğa, Doğarslan, Belkavak ve Karaöz köylerine kanalizasyon şebekelerinin temini için toplam 69.200,00 TL tutarında destek verilmiştir. 4-İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Kız Yetiştirme Yurdunda kalmakta olan kızlarımızın boş zamanlarını değerlendirmeleri ve el becerilerini geliştirmeleri amacıyla Serbest Zaman Faaliyet Odası projesi uygulanmış olup, 5.258,00 TL tutarında destek sağlanmıştır. 5-İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetini devam ettiren Çocuk ve Gençlik Merkezinin Mefruşatı için 49.163,00 TL tutarında destek verilmiştir. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğünün faaliyetini sürdürdüğü büronun fiziksel ortamının iyileştirilmesi amacıyla proje hazırlanmış olup, 19.706,00 TL tutarında destek sağlanmıştır.6-2007 yılı içerisinde İşitme Engelliler İlköğretim okulunda eğitim görmekte olan çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim görmeleri amacıyla 7 sınıfa grup eğitim işitme cihazları projesi hazırlanmış olup, 55.260,00 TL tutarında destek verilmiştir. 7-İlimizde bulunan Bedensel Engelli vatandaşlarımızın sportif faaliyetlere katılmaları amacıyla bedensel engelliler umut spor kulübüne malzeme temini projesi hazırlanmış olup, 10 adet tekerlekli basketbol sandalyesi, iki adet havalı tabanca ve iki adet havalı tüfek alımı için 66.840,00 TL tutarında destek verilmiştir.' şeklinde bilgileri kamuoyula paylaştılar.
Vakıf faaliyetlerinin daha aktif ve yerinde sürdürülebilmesi amacıyla 2005 yılında geçici istihdam projesinin hazırlandığını belirten yetkililer, 6 ay süre ile vakıf faaliyetlerinde istihdam edilen 3 personel için toplam 12.807,00 TL tutarında destek verildiğini de belirtiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com