“Projeler şeffaf bir anlayışla değerlendirilmekte”

“Projeler şeffaf bir anlayışla değerlendirilmekte”
Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan ve ön incelemeyi geçen projelerin, bağımsız değerlendiriciler tarafından şeffaf bir anlay

Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan ve ön incelemeyi geçen projelerin, bağımsız değerlendiriciler tarafından şeffaf bir anlayışla değerlendirilmeye devam ettiğini belirtti.
Dr. Özmen, yaptığı yazılı açıklamada, ajansın yürüttüğü Bölgesel Potansiyelin Harekete Geçirilmesi Mali Destek Programı kapsamında ön incelemelerin tamamlandığını, ajans dışından gelen bağımsız değerlendiriciler tarafından yapılan asli değerlendirmenin devam ettiğini bildirdi.
Asli değerlendirmelerin bitmesi ve onay sürecinin tamamlanmasıyla destek almaya hak kazanan projelerin haziran ayı başında açıklanmasının öngörüldüğünü duyuran Dr. Özmen, şöyle devam etti:
''Ajansımıza sunulan 359 projenin 99'u şekilsel şartları karşılayamadığından ötürü asli değerlendirmeye geçememiş ve ön inceleme aşamasında elenmiştir. 99 projenin bu şekilde değerlendirme dışı kalması, ajansımız tarafından üzüntü ile karşılanmıştır. Şekilsel şartlar, ajansımızın tabi olduğu kanun ve bu kanun çerçevesinde yayımlanan yönetmelik uyarınca belirlenmiştir. Söz konusu şartlar, bir projenin sağlıklı ve bütünsel şekilde tamamlanabilmesi, projelerde şeffaflığın sağlanması ve değerlendirme sürecinin kolaylaştırılması açısından gereklidir. Bu şartlar yalnızca ajansımız için geçerli olmayıp, başta Avrupa Birliği (AB) projeleri olmak üzere projecilik disiplininin genel uygulamalarıdır.
Şekilsel şartlar, mali destek sürecinin başında başvuru sahiplerinin esas aldığı ve ajansımızca yayımlanan başvuru rehberinde açıkça ve detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca başvurulardan önce ajansımızın düzenlemiş olduğu bilgilendirme ve eğitim toplantılarında sıkça ve önemle vurgulanmıştır. Ajansımızın yürüttüğü teknik destek programı kapsamında yaklaşık 2 bin kişinin faydalandığı proje yazma eğitimleriyle bölge aktörlerinin proje yazma becerilerinin gelişmesi hedeflenmiştir. Bu önlemlere rağmen 99 projenin şekilsel şartları sağlayamaması, ajansımız için bölgemizde projecilik tecrübe ve bilincinin daha da fazla gelişmesi gerektiğinin bir göstergesidir.''
Dr. Özmen, bağımsız değerlendiricilerin projeleri şeffaf bir anlayışla değerlendirmeye devam ettiğine dikkati çekerek, ilgili yasal mevzuat uyarınca her proje iki bağımsız değerlendirici tarafından okunarak ortalama puanının alındığını kaydetti.
İki puan arasındaki fark büyükse projenin üçüncü bir bağımsız değerlendiriciye verilerek birbirine yakın iki puanın ortalamasının esas alındığını bildiren Dr. Özmen, ''Bağımsız değerlendiriciler projeleri değerlendirirken dışarı ile bağlantıları bulunmamaktadır. Her değerlendirici değerlendirmesini yarım bırakmadan tamamlamak ve raporlamaktadır. Tüm değerlendirme odaları kamerayla kayıt altına alınmaktadır. Bir değerlendirici günde en fazla üç, toplamda en fazla 20 proje değerlendirebilmektedir'' ifadelerine yer verdi.
Dr. Özmen, en başarılı olarak puanlanan projeden başlamak üzere 20 milyon TL'lik bütçe yettiği ölçüde projelerin 50 bin TL ile 500 bin TL arasındaki tutarlarla destekleneceğini belirtti.
-TÜRKİYE YATIRIM ZİRVESİ 2011-
Dr. Özmen, 9-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek Türkiye Yatırım Zirvesi 2011 toplantılarına katılarak sunum yapacağını bildirdi.
Zafer Kalkınma Ajansının, ülkedeki kalkınma ajansları arasında davet edilen tek ajans olduğunu vurgulayan Dr. Özmen, şunları kaydetti:
''9 Mayıs Pazartesi günü Mark Mobius tarafından yapılacak açılış sunumundan sonra gerçekleştirilecek 'Önümüzdeki Beş Yıl ve Türkiye'nin Küresel Ekonomideki Yeri' başlıklı panelde, önümüzdeki dönemde bölgesel politikaların ne durumda olacağı ve bunun Türkiye'ye yansımaları ve kalkınma ajanslarının rolleri üzerinde durulacak. Panelde benimle birlikte Morgan Stanley Ortadoğu, Türkiye ve Kuzey Afrika Baş Ekonomisti Tevfik Aksoy, Avrupa Yatırım Bankası Türkiye Temsilcisi Allain Terraillon, Global Securities Araştırma ve Kurumsal Satış Direktörü Emre Yiğiz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan Mustafa Sancar konuşmacı olarak yer alacak. Sunumumda, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak'tan oluşan TR33 Bölgesini, bölgenin öne çıkan sektörlerini ve yatırım fırsatlarını, dünyanın önde gelen yatırım uzmanları, fon yöneticileri, bankacılık ve diğer finansal kurumlardan yetkililere tanıtmaya çalışacağım.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com