“Projelerimizin kesilmek isteniyor”

“Projelerimizin kesilmek isteniyor”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan'ın Eskişehir'den aldığı oylara ihanet ettiğini savundu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan'ın Eskişehir'den aldığı oylara ihanet ettiğini savundu.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda basın açıklaması yapan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, iki dönemdir Eskişehir milletvekilliği yapan Murat Mercan'ın Eskişehir halkından aldığı oylara ihanet ettiğini ileri sürerek, 'Eskişehir için ne büyük talihsizliktir ki, bu şehrin halkının oylarıyla milletvekili seçilen, AK Parti yerel yönetiminin siyasetine sürekli başarısız şekilde yön veren Murat Mercan, şimdi de tramvay, stadyum ve gar binası konusunda akıl ve izan dışında görüşlerle inciler yumurtlamaktadır. Eskişehirliler hatırlayacaklardır, 2003 yılında ESTRAM yatırımı sırasında, TÜLOMSAŞ aracılığıyla benim hakkımda, tramvay raylarının dar olduğu gerekçesiyle iddialar ileri sürerek inşaatın durdurulması sağlanmış ve işin bitmesi geciktirilmişti. O günden bugüne Büyükşehir Belediyesi'nin her projesine AK Parti yerel teşkilatının karşı çıkmasının perde arkasındaki bir numaralı yönlendiricisinin Murat Mercan olduğu yine malumumuzdur. Dört yıldan beri ESTRAM'ın ve ESTRAM hatlarının 20 mahalleyi daha kapsayacak şekilde uzatılması için hazine kefaletli dış kredi teminine esas olmak üzere Mercan'ın bize destek olması şöyle dursun, engellemenin baş aktörleri arasında olduğu kanaatimizi kuvvetlendirmiştir. Bu kanaatimiz önceki gün yaptığı beyanlarıyla açığa çıkmış bulunuyor. Hükümetin bürokratik ve finansal imkan desteğinden vazgeçerek, doğrudan Büyükşehir Belediyesi olarak sağlanan dış kredi ile ilave hatlar için ithal ettiğimiz tramvay araçları ve ihalesini yaptığımız raylardan sonra inşaat için ortağı olduğumuz İller Bankası'ndan 50 milyon dolarlık iç kredinin de bankanın istekli olmasına rağmen sonuçsuz bırakılmasında da ne yazık ki AK Partili milletvekillerimizin rolü olduğu şüphesine sahibiz. Çünkü, Murat Mercan 'Biz yapalım' derken, İller Bankası'nın kredi verebileceğini bilmektedir. Mercan, televizyondaki konuşmasında da, 'Büyükşehir'le protokol imzalayalım ve ortak tramvay hatlarını uzatalım' derken, gerçekte tramvay araçları ve raylar temin edildiğine göre inşaat için gerekli maliyetin küçük bir dilimi olan kredinin verilmesinin önündeki engelleri kaldırarak, 'Kendimize pay çıkaralım' demektedir. Kaldı ki, Mercan bunları söylerken toplu taşımacılığın Büyükşehir Belediyesi'ne ait yasal bir imtiyaz hakkı olduğunu dahi bilmemektedir'' diye konuştu.
Büyükerşen, 3 sene önce Vali Kadir Çalışıcı döneminde yeni bir stadyum yapılması için girişimde bulunulduğunu hatırlatarak, ''Belediyemizden, imar planında Muttalip köyü civarında yer ayrılması talep edilmiştir. Belediyemiz, derhal imar planı çalışması başlatmış ve iki gidiş-iki geliş duble yol bağlantısı ve 2 bin otoparklık alan dahil yeni stadyum projesini kısa zamanda tamamlayarak meclise getirmiştir. Ancak, o dönem çoğunlukta olan AK Partili Büyükşehir Belediyesi üyeleri planı kabul etmemişlerdir.
Çünkü, Mercan'ın baştan beri Eskişehir için bir büyük projenin sahibi olmak arzusuyla önce bütün okul binalarının satılıp, tüm okullar için şehir dışında bir 'okullar kampusu' kurdurmak gibi absürd teklifi tutmayınca, bu kez Endüstri Meslek Liseleri ve Atatürk Stadyumu'nun olduğu bölgede iş plazalarının yükseleceği beton yığınlarını öngören ve buranın değerine karşılık şehir dışında yeni bir stadyum teklifi ortaya çıkmıştır. Aynı düşünce sistemi içinde çevre yolu, havaalanı konusundaki müdahalelerini şimdi de gar binasının yerinin belirlenmesinde ısrarcı olduğu görülüyor. Gerek stadyum, gerek havaalanı, gerek gar ve gerek çevre yolu konularındaki yüzeysel görüşlerini içeren ve bu müdahalelere dayanan yanlışları kendisine Vali Kılıçlar'ın odasında tek tek anlattım. Aklı ermiş gözüktü. Ama önceki günkü beyanlarıyla anlaşılıyor ki hala aklı ermemiş. Sanırım, Sayın Başbakan, Eskişehir milletvekili adaylarını belirlerken, kentin 8 yıllık geçmişindeki durumunu da göz önünde tutacak ve bizim neden her seçimde artan oy oranlarıyla görevde olduğumuzu değerlendirecektir'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com