“Projem, Bölgem için!”

“Projem, Bölgem için!”
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar, ''Proje fikri geliştirmeyi ve proje yapmayı tabana yayabilirsek bölgesel kalkınmanın en önemli unsuru olan insan kaynağımızı harekete geçirmede ciddi yol

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar, ''Proje fikri geliştirmeyi ve proje yapmayı tabana yayabilirsek bölgesel kalkınmanın en önemli unsuru olan insan kaynağımızı harekete geçirmede ciddi yol alırız'' dedi.

KÜTAHYA - Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar, ''Proje fikri geliştirmeyi ve proje yapmayı tabana yayabilirsek bölgesel kalkınmanın en önemli unsuru olan insan kaynağımızı harekete geçirmede ciddi yol alırız'' dedi.
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve ESİAD'ın, Philip Morris-Sabancı işbirliği ile gerçekleştirdiği Ege Fikir Önderleri Avrupa Birliği (AB) Eğitim Seminerlerinin ''Projem Bölgem İçin'' konulu toplantısı, Kütahya Çınar Otel'de yapıldı.
Prof. Dr. Tınar, toplantıda yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye açısından en önemli boyutu olan kalkınma için öğrenmeyi gündemde tutmaya çalıştıklarını bildirdi.
Ege Bölgesi'nin 9 ilini gezerek illerin dinamik güçlerini bu yönde teşvik etmeyi amaçladıklarını anlatan Prof. Dr. Tınar, şöyle konuştu:
''Genellikle 'alacaklar, almayacaklar' kısır döngüsüne hapsedilen AB üyelik sürecinin çok boyutlu yapısı içinde sağlıklı bir kalkınmanın unsurlarını öğrenmeye çalışarak atacağımız adımlar, ileride AB üyesi olsak da olmasak da kalıcı yararlar sağlayacaktır. AB fonlarından yararlanarak proje fikirlerimizi gerçekleştirmenin ötesinde, proje fikri geliştirmeyi ve proje yapmayı tabana yayabilirsek, bölgesel kalkınmanın en önemli unsuru olan insan kaynağımızı harekete geçirmede ciddi yol alırız.''
    
-PROGRAM EGE İLLERİNDE 4 YILDIR YÜRÜTÜLÜYOR-
 Ege Fikir Önderleri AB Eğitimleri programı koordinatörü Arzu Amirak da programı 2005 yılından bu yana devam ettirdiklerini anlattı.
Bu kapsamda Ege Bölgesi'ndeki illerde 3 bin 724 kişiye eğitim verildiğini ifade eden Amirak, 2009 yılındaki eğitim programının AB hibe fonlarından ve teşviklerden yararlanacak proje üretimi konusu üzerine oluşturulduğunu kaydetti.
Kütahya Valiliği İl Koordinasyon ve Planlama Müdürü Seyfettin Uysal, ildeki kalkınma çalışmaları ve projelerin değerlendirilmesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Proje Yönetim Ofisi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Bülent Yılmaz, Dumlupınar Tasarım Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile DPÜ Araştırma ve Tasarım Merkezi projeleri, AB Genel Sekreterliği Tarım ve Balıkçılık Daire Başkanlığı Koordinatörü Ahmet Atay, il kalkınmasında kullanılabilir fon ve destekler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi AB Ekonomik ve Teknik İlişkiler Şube Müdürlüğü Uzmanı Orçun Gürkan, AB tarım mevzuatı müzakere süreci sunumlarını yaptı.
Programın yarınki son oturumlarında katılımcıların örnek AB projeleri üreteceği bildirildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com