“Projeyi 2012 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz”

“Projeyi 2012 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz”
Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yöresel tatların tanıtılması ve lezzet duraklarında yer almasını sağlamak amacıyla proje hazırlayacaklarını söyledi. Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yöresel tatların tanı

Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yöresel tatların tanıtılması ve lezzet duraklarında yer almasını sağlamak amacıyla proje hazırlayacaklarını söyledi.

Uşak ve yöresinin zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu ancak yöresel tatların gençler tarafından fazla tanınmadığını belirten Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Parlas, “İlimizin yöresel tatlarını ortaya çıkarmak ve bu tatları gençlerimize tanıtmak istiyoruz” dedi. Hazırlayacakları proje ile yöresel yemekleri tarihi bir mekanda müşterilere servis etmeyi planladıklarını ifade eden Parlas, projenin yaklaşık 52 bin TL'ye mal olacağını bildirdi. Yöresel yemeklerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yeniden lezzet duraklarındaki yerini alması amacıyla hazırlayacakları projeyi 2012 yılında hayata geçirmeyi planladıklarını söyleyen Şeref Parlas, “ Bu yıl ilimizin tanıtım faaliyetleri kapsamında 'Uşak Yöresi Toprak Kapta Yemek Yarışması' düzenledik. Bu yarışma ile yöremize ait geleneksel tatları tanıtmaya çalıştık. Valilik öncülüğündeki bu yarışma amacına ulaştı ve yaklaşık 150 çeşit yemek katılımcıların beğenisine sunuldu. Biz oda olarak buradan hareketle bir proje hazırlamaya ve geleneksel tatlarımızı yaşatmaya karar verdik. Hazırlayacağımız projeyi tarihi bir binada hayata geçirmek istiyoruz. Kent merkezimizde yaklaşık 200 adet tarihi yapı var. Bu yapılardan bir tanesinin restore edilerek odamıza tahsis edilmesini isteyeceğiz. Bu mekan yöresel yemeklerin servis edildiği bir lokantaya dönüştürülecek. Burada sadece yöresel yemekler pişirilip müşterilerin beğenisine sunulacak. Projedeki amacımız para kazanmak değil, yöresel tatlarımızı tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Projenin yaklaşık 52 bin TL'ye mal olacağını düşünüyoruz” dedi.
Yöresel tatların tanıtımı amacıyla hazırlayacakları projeyi uygulamaya koyabilmeleri için valilik ve belediyenin desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatan Parlas, “ Oda olarak bizim bir tarihi Uşak evini restore etme imkanımız yok. Bütçemiz buna uygun değil. Biz bu konuda yetkililerden destek istiyoruz. Bu destek bize verilirse hem yöresel tatlarımızı beğeniye sunmuş olacağız hem de tarihi bir yapının yeniden kazanılmasını sağlamış olacağız” dedi.

EV HANIMLARI DA YEMEK PİŞİRECEK
Projeyi hayata geçirmeleri halinde Uşak ve yöresine ait geleneksel tatları bilen ev hanımlarından da destek alacaklarını anlatan Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Parlas, “Şehrimizde yöresel yemekleri bilen çok sayıda ev hanımı var. Biz proje ile bu hanımlarımızdan da yardım alacağız. Haftada bir gün onlardan bizim için yemek pişirmelerini isteyeceğiz. Toprak kapta evlerinde pişirdikleri yöresel tatları alıp müşterilerimize sunacağız. Bu sayede bizim için yöresel yemekler pişiren hanımlarımız aile bütçesine katkı sağlamış olacak. Projeyi hayata geçirdiğimizde bu çağrımızı tüm hanımlara yapacağız ve kim hangi yemekte iddialıysa bize katılabilecek” dedi.

PROJEDE YER ALACAK YÖRESEL YEMEKLERİN BAZILARI
Aşçılar ve Lokantacılar odası Başkanı Şeref Parlas, tarihi mekanda beğeniye sunacakları yöresel tatların yine yöresel kaplarla servis edileceğini ve yemeklerin toprak kaplarda pişirileceğini de belirterek Uşak ve yöresine ait yemekleri özellikleriyle şu şekilde sıraladı;
Ebemköfte: Kuzu etinin bıçakla kıyma haline getirilmesinin ardından un, karabiber, naneyle karılır. Bir süre bekletilen köftelik karışım iri parçalara ayrıldıktan sonra yağda pişirilir.
Celpleme: Taze kesilmiş kuzu etinden çıkartılan pirzolaların arpacık soğanı, defne yaprağı ve az miktarda salçayla çömlek kapta odun ateşinde pişirilmesiyle yapılır.
Köstürme: Soğan, domates ve biberin hafif yağda kısık ateşte kavrulmasıyla meydana gelen yemeğe karabiber, pul biber, sarımsak ilave edilebilir. Ara yemek olarak bilinen köstürme aşı yumurtasız menemen olarak da bilinir.
Pişirge: Bir miktar nohut bir gün önce haşlanır. Dinlendirilen nohudun içine bir yaşını geçmemiş erkek keçiye ait kemikli etlerin arpacık soğanıyla çömlekte pişirilmesiyle olur.
Topalak: Kıymanın bulgur ve unla karılmasının ardından küçük köfteler yapılır. Hazırlanan salçalı suda bu köfteler kaynatılır. Bir süre bekletildikten sonra servis edilir.
Alacatene: Yeşil mercimek ve bulgurun ince kıyılmış soğan ile pişirilmesiyle oluşur. Ara yemek olarak bilinen alacateneye acı biber ve salça ilave edilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com