Prostat kanserinde ürküten artış

Prostat kanserinde ürküten artış
Prostat kanserinin her bir sonraki kuşakta üç kat daha fazla görüldüğü açıklandı. Tahminlere göre İngiltere'de 2015 yılında doğan bir erkek çocuğun hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalanma olasılığı yüzde 14.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada prostat kanseri her kuşakta bir önceki kuşaktan üç kat daha fazla görülüyor. İngiltere Kanser Araştırmaları'nın açıkladığı rakamlara göre prostat kanserindeki artış alarm veriyor. Merkezin tahminlerine göre 2015 yılında doğan bir erkek çocuğun hayatının bir noktasında prostat hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 14.

Açıklanan rakamlara göre 1990'da doğanlarda görülem oranı yüzde 5. Bu da toplamda 20'de bir demek. İngiltere'de bugün teşhis koyulmuş prostat kanseri sayısı 41 bin olarak açıklandı. Bu 25 yıl önce 15 bindi.

Uzmanlar yaş ilerledikçe kanserin görülme olasılığının da arttığını vurguladı. Ancak erkan yalşlarda prostat spesifik antijen (PSA) testi yapıldığında teşhis edilebiliyor. Kanda yüksek miktarda PSA bulunması kanserle bağlantılı olabileceği daha fazla oluyor.

Son yıllarda prostat kanserinde ölümlerin azaldığına dikakt çeken uzmanlar bun da erken teşhisin büyük rol oynadığını kaydetti. Dr. Sarah Cant "Erkeklerde artan miktarda kanser teşhisi konuluyor. İngiltere'de bu alarm düzeyine geldi" dedi. Prof. Malcolm Mason ise daha önce görülmemiş bir şekilde kanserin arttığına dikkat çekiyor. Daha önceki araştırmalarda yüksek düzeyde testosteron hormonunun kanseri tetiklediği belirtilmişti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com