Protest müziğiyle Arap Baharı'nda umut oldu

Protest müziğiyle Arap Baharında umut oldu
Tunuslu sanatçı Mathlouthi:

İSTANBUL (AA) - EMRAH GÜNEY - Arap Baharı döneminde Tunus ve Mısır meydanlarında protest tarzdaki şarkıları dillerden düşmeyen sanatçı Emel Mathlouthi, "Hayalim onlara güç ve umut vermekti. Başardığımı düşünüyorum" dedi. 

Konser vermek üzere Türkiye'ye gelen Tunuslu sanatçı Mathlouthi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'u çok sevdiğini ve bu kentle arasında büyük bir aşk hikayesinin başladığını söyledi. 

Uzun zamandır Türk şarkılarını dinlediğini ve yönetmen Fatih Akın'ın filmlerini beğeniyle izlediğini anlatan Mathlouthi, "Türk kültürünü, Tunus kültürüne benzediği için yakın buluyorum. Bu benim için çok önemli. Adeta aramızda duygusal bir bağlantı var. İstanbul, yaptığım müziği zenginleştiriyor" dedi. 

Tunus'un kenar mahallelerinden biri olan Ibn Sina'daki küçük bir amfi tiyatroda konser vererek müzik hayatına başlayan Mathlouthi, müziğe başlamasında babasının dinlediği jazz blues, batı ve klasik müziğinin etkili olduğunu dile getirdi.

Çocukluğundan beri Beethoven ve Mozart'ın kendisini etkilediğini kaydeden Mathlouthi, Led Zeppelin, John Lennon, The Doors, Janis Lyn Joplin ve Bob Dylan'ın dinlediği sanatçılar arasında yer aldığını söyledi.

Mathlouthi, "Çocukluktan sonra rock metal ve grunge müziğin etkisindeydim. Bir ara üniversite yıllarında yöresel müzikle ilgilendim. 1960-1970'li yılların psychedelic rock'ını dinledim. Yerel Tunus şarkılarını ve o şarkıların samimiyetini seviyorum" diye konuştu. 

 

- "İnsanların tepkilerini ifade etmeleri için birçok şarkı yazdım" 

 

Arap Baharı döneminde Tunus ve Mısır meydanlarında şarkıları söylenen Mathlouthi, "Zaten Arap Baharı öncesinde şarkılarımla halkın ve gençlerin sorunlarını anlatıyordum. İnsanların var olan sorunlara karşı tepkilerini ifade etmeleri için birçok şarkı yazdım" dedi. 

Meydanlarda en çok, "Kelimelerim özgür" anlamına gelen "Kelmti Horra" şarkısıyla dikkatleri çeken Mathlouthi, "Şarkılarım, yalan ve haksızlıklara karşı Arap Baharı'nda ilaç gibi geldi. Hayalim, onlara güç ve umut vermekti. Başardığımı düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Ana vatanlarından mahrum Filistinliler için söylediği "Filistin'de doğdum" parçasıyla da Filistin sorununa dikkatleri çeken Mathlouthi, "6 aylık hamileyim. Bir kız çocuğu bekliyoruz. Filistin ve Suriye'deki olaylarda hayatını kaybeden çocuklara kalbim parçalanıyor" dedi. 

Mathlouthi, son dönemlerde ölü çocuk fotoğraflarının arttığını belirterek, "Bu tablo insanlık için büyük bir trajedi. Çocuklara ve ailelerine böyle bir olay yaşatılması affedilemeyecek bir konudur. Çünkü çocuklar ümidimiz ve geleceğimizdir" diye konuştu.

25 yaşından beri Paris'te yaşayan sanatçı, yakın zamanda yeni fırsatlar için New York'a taşınmaya karar verdiğini dile getirerek, "Sanatımı geliştirmek ve yeni projeler yapmak için Paris'e taşınmıştım. İlk albümümü, turnemi Paris'te yapmıştım. Fransa dışından gelen sanatçılar Paris'e çok şey kattı" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com