Protesto edecekken alkış yağmuruna tuttular

Protesto edecekken alkış yağmuruna tuttular
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan işçiler, ikramiye ve mesailerinin ödenmediği gerekçesiyle hastane yönetimini protesto etmek istedi.

Ancak protesto esnasında paralarının ödeneceği haberini alan çalışanlar protestoyu bırakarak hastaneyi alkışladı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplanan Devrimci Sağlık İş Sendikası’na bağlı çalışanlar 5 yıllık ikramiye ve mesailerini alamadıkları gerekçesiyle Bursa 4. İş Mahkemesi’ne başvurdu. Yapılan itirazı kabul eden mahkeme işçileri haklı bularak hastanenin mesai ve ikramiyelerin işçilere ödenmesi konusunda karar verdi. Üniversite yönetimi ise kararı temyiz etmek için Yargıtay’a gitti. Ancak Yargıtay’da mesai ve ikramiye ücretlerinin işçilerin hakkı olduğuna kanaat getirdi ve Bursa 4. İş Mahkemesi’nin işçiler lehine verdiği kararı onadı. Ancak üniversite parayı ödemeyince işçiler yönetimi protesto etmek için hastane önünde toplandı. Basın mensuplarını da çağıran sağlık çalışanları, açıklama yapacakları sırada paralarının ödeneceği haberini aldı. Normalde hastaneyi protesto etmek için toplanan grup bu defa protesto edecekleri hastaneyi alkışladı. Grup adına açıklama yapan Arzu Bulut, 4 İş Mahkemesi’ne başvuran arkadaşlarının sırayla paralarının ödeneceğini söyledi. Karar çok sevindiklerini ifade eden Bulut, direnişlerinde haklı olduklarını belirtti.

Uludağ Üniversitesi’nde çalışan bin 200 işçinin mesai ve ikramiyelerini alamadıkları ifade edilirken bu işçilerden 200’ünün Bursa 4. İş Mahkemesi’ne başvuru yaptıkları ve Yargıtay’ın kararı onamasının ardından bu sayının artacağı belirtildi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com