Psikologlardan YGS için öneriler

Psikologlardan YGS için öneriler
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için velilere ve adaylara önerilerde bulunarak, “Böyle zamanlarda çocuğunuzun her zamankinden daha fazla d

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için velilere ve adaylara önerilerde bulunarak, “Böyle zamanlarda çocuğunuzun her zamankinden daha fazla destekçisi olduğunuzu ona hissettirmelisiniz” dedi.

Ergene, yaptığı açıklamada, velilerin yapması gerekenin, “sonuç ne olursa olsun, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çocuklarını sevdiklerini ve her zaman gurur duyduklarını, onlara hissettirmeleri” olduğunu belirtti. Çocukların daha başarılı ve mutlu olmalarının yolunun, ailelerin koşulsuz sevgileri olduğunu vurgulayan Ergene, öğrencilere şu çağrıyı yaptı:

“Sevgili gençler, çok önemli bir sınava gireceksiniz. Bu süreçte kaygılanmak gayet doğal bir duygudur. Kaygı, bu süreçte sizleri motive edici bir faktördür, ancak kaygının düzeyi arttığında, sınavda sizi olumsuz yönde etkileyebilecek bir unsur haline gelebilir. Bunun sebebi, sınava yüklediğiniz çeşitli anlamlardır. Ancak bu, yaşamınızdaki ne ilk ne de son sınav olacak. Hayatta birçok şeyin olduğu gibi, bu sınavın da telafisi vardır. Sınavda elde edeceğiniz başarı, gelecekte ulaşmak istedikleriniz adına önemli bir adım olacaktır.

Sizin değeriniz bu sınavdan aldığınız sonuçla ölçülemez. Sınavdaki performansınız ne olursa olsun, anne babalarınız için siz, ifade edilmiş ya da edilmemiş en büyük değerisiniz. Bu sınavdan önce de böyledir ve sınavdan sonra da böyle olacaktır.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com