“Psikolojik Sorunlarınızı Önemseyin”

“Psikolojik Sorunlarınızı Önemseyin”
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı. Dr. Alev Kılıçoğlu, Kütahya'da insanların psikolojilerinin her geçen gün işsizlik, yoksulluk ve gelecek kaygısından dolayı bozulmaya başladığını vurgulayarak; ”Eğer birey öncesine göre daha farklı davrandığını s

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı. Dr. Alev Kılıçoğlu, Kütahya'da insanların psikolojilerinin her geçen gün işsizlik, yoksulluk ve gelecek kaygısından dolayı bozulmaya başladığını vurgulayarak; ”Eğer birey öncesine göre daha farklı davrandığını seziyorsa hemen bir uzmana başvurmalıdır çünkü ileriki dönemlerde bu hastalıklar kronik bir hale gelebilir” dedi.

Türkiye'de son zamanlarda insanların psikolojilerinin bozulduğunu ve insanların psikolojik bozukluklarını iyileştirmek için uzmana danışmak yerine kendi çabaları ile düzeltmeye çalıştıklarını vurgulayan Kütahya şizofreni hasta ve yakınları derneği kurucusu ve Türkiye Psikiyatri Derneği Rehabilitasyon Birimi üyesi Alev Kılıçoğlu, psikolojik rahatsızlıkların ancak uzmanlar tarafından kontrol altına alınabileceğini kaydetti.
Kütahya'da insanların yavaş yavaş psikolojik sorunlarının çözümünde daha fazla uzmana başvurduklarını dile getiren Kılıçoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kütahya bu konuda yavaş yavaş kendini aşmaya başlayan illerden biri. 5 yıl kadar önce Kütahya'da çalışmaya başladığım döneme göre şu anda Kütahya halkının bu konuda biraz daha rahat olduklarını gözlemliyorum. Ancak yine de hatırı sayılır bir kesim sorunları için yardım aramaktan uzak. Bana gelen hastaların %80'i depresyon ve kaygı bozuklukları gibi tanılar alıyor. Kaygı bozukluklarının içine ise en sık panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğu bulunmakta. Çocuklarda ise en sık dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı dikkat çekmektedir. Bunlar bana gelenlerin genel olarak aldıkları tanılar, tabii, şizofreni, manik-depresif hastalık, cinsel işlev bozuklukları gibi pek çok başka hastalıklar da mevcut. Bu hastalıkların nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamış olsa da ekonomik sıkıntılar ve ailevi sorunlar gibi çevresel etkenler bu rahatsızlıkları arttırmaktadır.”
İnsanlarda son dönemlerde dünyada yaşanan kargaşa ortamından dolayı depresyonun tetiklenebileceğine dikkat çeken Kılıçoğlu, insanların depresyondan korunmasının en önemli yolunun yaşamlarıyla ilgili sadece olumsuzluklara odaklanmayıp olayları farklı açılardan değerlendirmek için çaba sarf etmeleri olduğunun altını çizdi.
Ali Paşa Mahallesi, Çamlı bahçe Sokakta hastalarına hizmet veren Dr. Alev Kılıçoğlu, konuşmasına şu çarpıcı açıklamalarla devam etti:
“Sadece depresyon için baktığımızda bile yaşam boyu yaygınlığı ortalama %12 olan bir hastalıktan bahsediyoruz. Bu, toplumun %12 sinin yaşamı boyunca en az bir kere depresyon geçireceği anlamına geliyor. Diğer hastalıkları da katarsak aslında önemli bir kesimin yaşamının herhangi bir döneminde psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyacağını söyleyebiliriz. Buna rağmen psikiyatriste başvurma oranları hala yeterli seviyede bulunmuyor. Buna bir de psikiyatrist sayısındaki yetersizliği eklersek durum daha da sıkıntılı görünüyor. Psikiyatriste gitmek istenmemesinin sebeplerinden biri de halkımızın ilaç kullanmak istememesi ve bunu çok ağır bir hastalığı varmış gibi yorumlamalarıdır. Burada iki şey söylenebilir, birincisi ilaçlar uzun deney ve denemelerin sonunda gerçekten tedavide kullanılmalarıyla ilgili onay aldıktan sonra piyasaya verilmektedir ve gerekli olmadıkları sürece doktorları tarafından zaten kullanılmayacak olmalarıdır. İkincisi ise, ilaç tedavisi dışında da bazı tedavi yöntemlerinin olduğu ve psikiyatristlerin bu tür tedaviler için de gidilebilecek merciler olduğudur.
Her psikiyatrist farklı psikoterapi yöntemini benimseyebilir veya daha çok ilaç tedavisi uygulamayı tercih edebilir. Böyle bir durumda kişinin gerçekten ilaç kullanmayı gerektirecek bir hastalığının olup olmadığının öncelikle belirlenmesi ve terapinin o kişi için iyi gelip gelmeyeceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Benim kendi hastalarımda gördüğüm terapinin ilaçlar kadar işe yarayabildiği hastalıkların olduğu ancak terapiler uzun süreli ve zaman alıcı olduğu için psikiyatrist sayısının yeterli olmadığı, ve hasta sayısının çok olduğu şehrimizde her uygun hasta için terapi yapılması mümkün olmamaktadır.” şeklinde ruh sağlığımızla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

(AkisGazetesi.com /Yasin Pehlivangil)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com