PTT'nin Kuruluşunun 169. Yıl Dönümü

PTT'nin Kuruluşunun 169. Yıl Dönümü
PTT'nin kuruluşunun 169. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kütahya PTT Merkez Şubesinde 169. sırada işlem yaptıran kişiye pul koleksiyonu ve türlü hediyeler verildi.

PTT'nin kuruluşunun 169. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kütahya PTT Merkez Şubesinde 169. sırada işlem yaptıran kişiye pul koleksiyonu ve türlü hediyeler verildi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, PTT Merkez Şubesindeki törende yaptığı konuşmada, PTT'nin geçmişte insanların hayatında çok önemli bir yeri olduğunu, haberleşmeyi sağlayarak edebiyat ve kültürün gelişmesinde çok önemli katkıları bulunduğunu bildirdi.
Geçmişte insanların birbirleriyle mektup sayesinde haberleştiğini anımsatan Kocatepe, şöyle konuştu:
''Mektupların her biri, duyguların en güzel şekilde ifade edildiği, insanların göz nuru döktüğü, beynini zorladığı birer nesir örneğiydi. Kuruluşlarımız artık çağın gereklerine uyma zorunluluğunu hissederek teknolojinin getirdiği yenilikler çerçevesinde atılımlar yapmıştır. İnsanların daha hızlı iletişim sağlamaları ve ulaştırmak istedikleri eşyaları göndermeleri konusunda PTT'nin çok başarılı gelişmeleri oldu. Bu değişimlerde PTT Genel Müdürlüğüne İbrahim Şahin'in atanması bir milat teşkil etti. PTTBank'ın kuruluşu, kargo hizmetlerinin modernize edilmesi ve PTT'nin kendi içinde yeni bir atılıma girmesi tamamen onun görev sürecinde yaşandı. PTT eskiden olduğu gibi sadece mektup, koli dağıtan bir kuruluş değil, aynı zamanda bankacılık hizmeti veren, tüm ödemelerin yapılabildiği bir kuruluş haline geldi.''
PTT Kütahya Başmüdürü Mustafa Çetin de 23 Ekim 1840'ta kurulan teşkilatın 99 yıl bakanlık düzeyinde temsil edildikten sonra 1939'da Ulaştırma Bakanlığına bağlı genel müdürlük haline getirildiğini belirtti.
Posta, bankacılık ve lojistik hizmetler olmak üzere üç dalda hizmet veren PTT'nin gişelerinde fatura ve sigorta primi tahsilatı, emekli maaşı ödemeleri gibi 130 tür bankacılık işlemi yapıldığını ifade eden Çetin, kargo gönderilerinde hızlı şekilde çalışmalar yürütüldüğünü anlattı.
Konuşmaların ardından PTT Kütahya Başmüdürlüğünce 169. sırada işlem yaptıran Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Osman Yağız Akduman'a hediye edilen pul koleksiyonu, duvar saati, kravat ve flash bellek, Vali Kocatepe tarafından teslim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com