"Puşide-i Siyah" Kütahya'da

"Puşide-i Siyah" Kütahya'da
Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Zerrin Tığlıoğlu'nun yazıp, Betül F. Gökçer'in yönettiği "Kara Örtü (Puşide-i Siyah)" adlı oyun "Her Ay Her İl" turne programı kapsamında 14 Nisan Çarşamba günü saat 20.30 da Kültür Sarayı tiy

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Zerrin Tığlıoğlu'nun yazıp, Betül F. Gökçer'in yönettiği 'Kara Örtü (Puşide-i Siyah)' adlı oyun 'Her Ay Her İl' turne programı kapsamında 14 Nisan Çarşamba günü saat 20.30 da Kültür Sarayı tiyatro salonunda sergileneceği açıklandı.
Kurtuluş Savaşının Bursa bölümünü tarihi belgelerle gözler önüne seren oyunun, konusunda ise Bursa'nın işgal edilişinden kurtuluşuna kadar geçen iki yıllık süreyi Bursalı bir ailenin penceresinden tarihsel bilincin giderek zayıfladığı günümüzde özellikle gençliğin geçmişini öğrenip, geleceğe daha bilinçli sahip çıkması adına tarihi belgelerle geçmişi bir kez daha gözler önüne serdiği belirtildi.
Bursa'nın, İngilizlerin yardımıyla Yunanlılar tarafından işgali ülke çapında, özellikle Ankara'da TBMM'de fırtınalar kopmasına neden olmuştur.
Bursa'nın işgali bir tür yas havası doğurmuş ve TBMM kürsüsü bir Puşide-i Siyah (Kara Örtü) ile örtülmüştür. Bu kara örtü Bursa'nın işgal altında kaldığı iki yıl, iki ay ve iki gün süresince kürsüde kalmış ve Bursa işgalden kurtulunca kürsüden kaldırılmıştır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatrolarının Kütahya'daki gösterisi, 14 Nisan Çarşamba günü saat 20.30 da Kültür Sarayı tiyatro salonunda yapılacak olup Sivil 5 TL, Öğrenci 3 TL olan gösteri biletleri oyun gününe kadar Menderes İşhanı Kat l' de bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, oyun günü ise Kültür sarayı gişelerinden temin edilebileceği açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com