'Putin affı' düşmanlarını da kapsıyor!

'Putin affı' düşmanlarını da kapsıyor!
Rusya Devlet Başkanı Putin, Kremlin karşıtı işadamı Mihail Hodorkovski'yi de listesine aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘en büyük düşmanı’ olarak adlandırılan, Rus petrol devi Yukos’un eski CEO’su Mikhail Hodorkovski’yi affetti.

Putin’in af kararını, 50 yaşındaki Hodorkovski’nin annesinin hastalığı ve yaklaşık on yıldır cezasını çekmiş olduğu gibi insani gerekçeler nedeniyle aldığı bildirildi. Mihail Hodorkovski’nin tam olarak hangi gün demir parmaklıkların ardından çıkacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Hodorkovski’nin, halihazırda ülkenin kuzeyinde, Finlandiya sınırındaki Segezha Cezaevi’nde kaldığı ve avukatlarının cezaevine gitmek üzere yola çıktıkları bildiriliyor.

Rus Kommersant gazetesi, cuma günü anonim kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rus gizli servis yetkililerinin aralık ayı başından bu yana Hodorkovski ile avukatlar olmadan görüşmeye başladıklarına yer verdi. Yetkililerin, Hodorkovski’ye annesinin sağlık durumunun gittikçe kötüleştiğini ve kendisini üçüncü bir dava daha beklediğini söyledikleri ve bunun üzerine Hodorkovski’nin, af talebinde bulunduğu bildirildi. Hodorkovski bugüne kadar af talebinde bulunmayı, suçlarını kabul etmiş olacağı gerekçesiyle reddediyordu.

Rusya’da dönemin en zengin işadamlarından ve Yukos petrol şirketinin sahibi Hodorkovski, 2003 yılında tutuklanmıştı. İki yıl sonra ise iş ortağı Platon Lebedev ile birlikte yolsuzluk ve vergi kaçırmak suçlarıyla 2014 yılı ağustos ayına kadar hapis cezasına çarptırılmıştı. Kremlin karşıtı işadamının davası, uluslararası alanda siyasi gerekçelere dayandığı gerekçesiyle eleştiriliyordu.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com