Putin: "Batı İran'da rejim değişikliği istiyor"

Putin: "Batı İran'da rejim değişikliği istiyor"
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, batının nükleer silahların yayılması kampanyasını İran'daki rejimi değiştirmek için kullandığını söyledi.

Putin, Nijni Novgorod bölgesindeki Sarov nükleer tesisini ziyaretinin ardından savunma sanayinin gelişimiyle ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, ''Kitle imha silahlarının yayılmasını önleme gerekçesi altında yeni bir nükleer kulüp üyesi olan İran'ı etkisiz hale getirerek burada rejim değişikliği yapma yönündeki girişimler devam etmekte'' dedi.

Rusya'nın bu yönde ciddi kuşkuları olduğunu kaydeden Putin, Rusya'nın İran konusunda ve ''İran sorununun çözümü konusunda'' batı dünyasıyla aynı pozisyonda yer almadığını söyledi.

ABD ile yürütülen silahsızlanma görüşmelerine de değinen Putin Rusya'nın bu konuda tek taraflı bir adım atmayacağının altını çizerek, ''Silahsızlanma yönündeki her adım genel ve kapsamlı olmalı'' diye konuştu.

Nükleer güce sahip tüm ülkelerin silahsızlanma sürecine dahil olması gerektiğini ifade eden Putin, ''Nükleer güce sahip bazı ülkeler silahlanırken biz sonsuza dek silahsızlanamayız. Bu mümkün değil'' dedi.

Putin, nükleer silah yarışının sınırlandırılması için Washington ile etkili bir işbirliği yapılması gerektiğini belirterek, ''Biz yeni silahlanma yarışlarına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Rusya'nın aynı etkinliğe sahip konvansiyonel silahlar geliştirilinceye dek elindeki nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğini vurgulayan Putin, ''Rusya'nın bazı partnerlerimiz özellikle hassas güdümlü silahlar başta olmak üzere bazı alanlarda bizden ileride. Modern konvansiyonel silah başlıklarının etkileri kitle imha silahlarıyla aynı derecede olmalı. Ancak böyle sistemlere sahip olduktan sonra nükleer silahlardan vazgeçeceğiz ve bundan bir gün önce bile vazgeçmeyeceğiz. Kimse bu konuda kendini aldatmamalı'' diye konuştu.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com