'Putin, Esad'ın ipini çekecek'

'Putin, Esad'ın ipini çekecek'
Türk yetkiliden çarpıcı iddia: Rusya, Suriye tavrını değiştiriyor

Suriye'de 21 aydır devam eden krizde Türkiye ile Rusya bugüne kadar hep karşıt tezleri savundu. Esad'a en sert eleştiriler Ankara'dan gelirken, Rusya İran'la birlikte Şam'ın en büyük destekçi olarak tanımlanageldi.

Son dönemde Rusya'nın tutumunun değişebileceğine işaretler artıyor. Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, pazartesi günü yaptıkları ortak basın toplantısında Suriye krizinde 'yeni fikirler'in ele alınacağını söylemiş ancak iki lider de bunların ne olduğunu detaylandırmamışlardı. Bu görüşmenin hemen ardından The New York Times'da yer alan yorum haber, Yeni fikirlerin neler olableceği hakkında ipuçları veriyor.  

TÜRK YETKİLİ AÇIKLADI

Gazeteye konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkli "Rusya'nın Syuriye konusundaki politik tavrında kesinlikle bir yumuşama var" diye konuştu.

Rusya'nın şimdiye kadarki yaklaşımına alternatifleri görüşmeye her zamankinden daha sıcak baktığını belirten aynı yetkili, pazartesi günü Moskova yönetiminin Esad'ı iktidarı bırakmaya razı etmenin yollarının aranacağı yeni bir yaklaşımı kabul ettiğini söyledi.

MUHALİFLERLE TEMAS

Rusya'nın tavır değişikliği olarak değerlendirilen bir başka gelişme de Moskova'nın Suriye muhalefeti ile temaslarını sıklaştırması. Rus Dışişleri Bakan yardımcılarından Mikhail Bogdanov, bu çerçevede Rus yetkililerin ülkedeki Suriyeli muhaliflerle bir araya geleceğini söyledi.

Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı 5 saatlik görüşme ve temasların ardından yaptığı basın toplantısında Suriye hakkındaki sorulara “Ne Suriye’deki rejimi destekliyoruz ne de onların avukatıyız, ancak Suriye’nin geleceği hakkında endişelerimiz sürüyor” diye konuşmuştu.(MUK)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com