Putin’den muhaliflere "prezervatifli" sataşma

Putin’den muhaliflere "prezervatifli" sataşma
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, tartışmalı parlamento seçimi sonuçlarının halkın iradesini yansıttığını ve tekrarlanmasının sözkonusu olmadığı söyledi.

Putin’den muhaliflerin protesto gösterileriyle ilgili ilginç bir yorum da geldi. Rus lider, göstericilerin kullandığı kol bantlarını prezervatif sandığını söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, muhalefetin seçimin yenilenmesi çağrısının kabul edilemeyeceğini söyledi. Putin, 4 Aralık'ta yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesinde, ''Benim açımdan seçim kesinlikle ülkedeki kamuoyunun fikrini yansıtmakta'' dedi. BRP'nin seçimde güç kaybettiğini kaydeden Putin, ''Bunda garip bir durum yok. Krizin çok zor bir döneminden geçiyoruz ve bakın diğer ülkelerde yaşananlara'' ifadesini kullandı.
 
Putin, muhalefetin memnun olmayan insanları kendi saflarına çekmesinin şimdi son derece kolay olduğunu belirterek, ''Ancak BRP tüm bunlara karşın lider pozisyonunu korudu ve bu da son derece iyi bir sonuç'' dedi.
 
Muhalefetin başta seçimlerin yenilenmesi olmak üzere çok sayıdaki taleplerine vereceği karşılık konusunda ayrıntılı bilgi vermeyen Putin, ''Ülkedeki tüm seçim merkezlerine web kameralarının yerleştirilmesini öneriyorum'' diye konuştu.
 
Putin, muhalefetin yaptığı gösterilerin ''herkes hukuk çerçevesinde hareket ettiği sürece'' son derece normal olduğunu belirterek, bir başka gazetecinin seçimlerle ilgili sorusuna ise, ''Seçimlerle ilgili yeterince soru aldım'' yanıtını vermekle yetindi.
 
'MUHALEFET GÖSTERİCİLERE PARA VERİYOR' 
 
Protestocuların kollarına bağladığı beyaz şeridi prezervatif zannettiğini ve bunun da AIDS ile mücadele kampanyası olduğunu sandığını söyleyen Putin, ''Bazı öğrencilere muhalefetin gösterilerine gitmesi için para verilmiş. En azından biraz para kazanmış oldular'' dedi.
 
Hükümetin ekonomik politikasıyla ilgili bir soru üzerine Putin, ''Çözümlenmemiş çok sayıda sorunumuz var. Ama bunun yanında son yıllarda kayda değer ve anlamlı gelişmeler de sağlandı. Son 10 yılda yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların sayısını yarıya kadar düşürdük. Bugün bu rakam yüzde 12,5 civarında. Bu rakam bir çok Avrupa ülkesinden bile daha düşük'' diye konuştu.
 
Televizyonlarda çoğunluğu genç olan ve pozisyonlarını çok net şekilde ifade eden insanları gördüğünü söyleyen Putin, ''Bu beni mutlu ediyor. Eğer bu Putin rejiminin sonucuysa bunda kötü bir şey yok, iyi bir şey'' dedi.
 
'MCCAIN'İN ELİNDE SİVİLLERİN KANI VAR' 
 
Amerikalı senatör John McCain'in Rusya'daki olayları Arap Baharı'na benzetmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Putin, "Açıklaması şahsıma karşı değil, Rusya'ya karşıydı. McCain'in Vietnam savaşında yer aldığı bir sır değil. Elinde yeterince barışçıl sivillerin kanı var. Bütün dünya televizyonları öldürülüş şeklini yayınladığında kendisi muhtemelen (Libya'nın öldürülen lideri Muammer) Kaddafi cinayetinin iğrenç görüntüleriyle yaşayamıyor muhtemelen'' ifadesini kullandı.
 
Putin, Kaddafi'nin nasıl öldürüldüğünü gösteren demokrasiyi sevmediğini belirterek, ''Bay McCain'in Vietnam'da ele geçirildiği ve yıllarca sadece bir hücreye değil, bir çukura kilitlendiği son derece iyi bilinmekte. Böyle bir durumdan sonra kimin kafası yerinde olur?'' dedi.
 
VALİLERİN TEKRAR SEÇİMLE İŞ BAŞINA GELECEĞİ VAADİ 
 
Vladimir Putin, bir başka soru üzerine, 2004 yılında valilerin merkezden atanması kararının gelecek yıl başkan seçilmesi halinde iptal edileceği vaadinde bulundu.
 
Putin, yeni valilik seçimi prosedürünün partilerin öncelikle aday listesini devlet başkanına sunmasıyla başlayacağını belirterek, ''Bu öneriler devlet başkanının filtresinden geçecek ve başkan da bu adayları tüm bölgelerde doğrudan gizli oy yöntemiyle seçilmeleri için aday gösterecek. Benim devlet başkanlarını doğrudan merkezden atama kararımın amacı ülkeyi bir arada tutmak içindi'' ifadesini kullandı.
 
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile anlaşmazlığa düştüğü için görevinden ayrılan eski Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin'in yeni hükümette yer alıp almayacağı yolundaki bir soru üzerine Putin, ''Kudrin hiç bir zaman benim ekibimden ayrılmadı. O, çok uzun zamandan beri bir yoldaş ve yakın bir arkadaş'' dedi.
 
Kudrin gibi insanlara hem mevcut hem de yeni hükümette ihtiyaç olduğunu kaydeden Putin, Kudrin'in kendi hükümetinde görev yapmasından da gurur duyduğunu kaydetti. (NSK-SYK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com