'Quasar gökdelenleri projesinde kim ya da kimler yer almaktadır?'

'Quasar gökdelenleri projesinde kim ya da kimler yer almaktadır?'
Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra TBMM Başkanlığı’na özellikle CHP’lilerin verdiği soru önergeleri gündemi meşgul eden soruları içeriyor

11 yıllık AKP Hükümeti’nin Başbakanı Erdoğan’a, cevaplaması istemiyle çok sayıda soru önergesi veriliyor.Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra TBMM Başkanlığı’na özellikle CHP’lilerin verdiği soru önergeleri gündemi meşgul eden soruları içeriyor.

CHP’li Tanrıkulu’nun Başbakan Erdoğan’a “Yıkılan Şişli Likör Fabrikası’nın yerine inşa edilecek Quasar Gökdelenleri projesinde kim ya da kimler yer almaktadır?” diye soru sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, bu projenin hangi firma ya da firmalar tarafından yürütülmekte olduğunu öğrenmek istedi. Bu firmaların ortaklarının kimler olduğunu merak eden Tanrıkulu, şöyle dedi:

“-Bu firmaların yöneticileri kimlerdir?

-İstanbul’da 2002-2013 yılları arasında 31 Aralık tarihi itibariyle ‘tescilli eserlere’ zarar veren kaç imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaç inşa gerçekleşmiştir?-Çevre ve Şehircilik eski Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamada, ‘Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Başbakan’ın onayıyla yapıldı’ ifadesi yer almıştır. Bu bağlamda, imar yönetmeliğine aykırı olan imar planlarının onaylanması talimatını siz mi verdiniz?

-2003-2013 yılları arasında Türkiye genelinde yapılan kaç imar değişikliği sizin talimatınız ve bilginiz dahilinde olmuştur?

-İmar değişikliğinden dolayı sağlanan rant var mıdır? Varsa bu oluşan rant ile ilgili yasal inceleme yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?

-Bodrum katlarının emsale (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) dahil edilmemesi gibi imar yönetmeliğine aykırı yollar nüfus yoğunluğunu daha fazla artırmayacak mıdır?

-Trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu bir bölgede, bu durum olumsuzluk yaratmayacak mıdır?”Şunu da hatırlatmakta fayda var, Likör Fabrikası'nın yerine inşa edilecek Quasar gökdelenleri için yapılan imar planı değişiklikleri kamu yararına aykırı bulunarak iptal edildi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk “Yargının kararı çok net, inşaatın şu anda durdurulması ve ruhsatı veren ilçe belediyesi tarafından mühürlenmesi lazım” dedi. Yılmaztürk, dava edilen imar planından sonra onaylanan ve şu an yürürlükte olan imar planının da sorunlu hükümleri gidermediği için hukuksuz duruma düştüğünü belirterek İmar planlarına açtığımız davalar, sürekli yeni planlar çıkartarak işlevsiz kılınmaya çalışılıyor. Mahkeme kararında açıkça ‘Buraya bu yükseklikte, bu yoğunlukta yapı yapamazsın, bu planlama ilkelerine aykırı’ diyor. Bu hükümleri dikkate almayan hiçbir plan hukuki değildir. Çok ciddi rantlar karşılığında hukuk işlevsiz bırakılıyor. Yolsuzluk ve rüşvet dosyaları da bu ilişkileri ortaya serdi. İstifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı bu tür uygulamaların Başbakan’ın talimatıyla yapıldığını açıkladı” diye konuştu.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com