Rabia Katliamı'nın 6. ayı

Rabia Katliamının 6. ayı
Uluslararası Rabia Platformu:

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Rabia Platformu, sadece Mısırlılar'ın değil, bölge halklarının iradesine vurulmuş bir darbe olan Rabia Katliamı'nın, sadece Mısırlılar'ın değil, bölge halklarının demokrasi, meşruiyet, adalet ve insan hakları rüyalarını çaldığını belirterek, uluslararası örgütler, İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam ülkeleri ve insan hakları örgütlerinin bu katliamın sorumlularının tespit edilmesi ve cezalandırılması için inisiyatif alması gerektiğini bildirdi. 

Uluslararası Rabia Platformu, Rabia Katliamı'nın 6. ayı münasebetiyle yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada, 14 Ağustos 2013'te Mısır'da 3 Temmuz darbesini Rabia ve Nahda meydanlarında protesto eden insanlar üzerine açılan ateş sonucu yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 7 binden fazla insanın yaralandığı hatırlatıldı.

Aynı gün hastanelerin, içindeki yaralılarla birlikte yakılıp yıkıldığı, binlerce insanın tutuklandığı kaydedilen açıklamada, katliamın sorumlularının bugün hala darbe yönetiminde ve serbest olduğuna dikkati çekildi. 

Mısır'ın seçilmiş ve meşru yöneticilerinin ise 7 ayı aşkın süredir tutuklu bulunduğu belirtilen açıklamada, bu hukuka ve insan haklarına aykırı durumun, tüm dünya için, insanlık için, İslam dünyası için kara bir leke olarak tarihe geçtiği vurgulandı.

Açıklamada, geçen 7 ayı aşkındır darbe yönetiminin, darbe karşıtı gösterileri şiddetle bastırmaya, Rabia işareti yapan sporcuları ve öğrencileri cezalandırmaya devam ettiği, tutuklu bulunan darbe karşıtlarına ise sistematik işkencelerin yapıldığına dair insan hakları örgütlerinin raporlar yayınladığı kaydedildi.

 

- "Barışçıl gösteriler devam ediyor"

 

Darbe karşıtı, meşruiyet ve demokrasi yanlısı Mısırlılar'ın 7 ayı aşkındır barışçıl gösterilerine devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Darbe yönetimi, kapalı kapılar ardında hazırlattığı ve askeri vesayeti güçlendiren Anayasa'yı her türlü usulsüzlüğü ve baskıyı gerçekleştirerek manipule ettiği referanduma götürerek meşruiyet kazanmaya çalıştı. Ancak hazırlanan Anayasa, referandumda geçmekle birlikte Mısırlılar'ın büyük bir çoğunluğu referandumu boykot etti.

3 Temmuz'da Mısır'da gerçekleştirilen darbeyi destekleyen, darbeye darbe bile diyemeyen birçok Batılı ülke ve bazı İslam ülkeleri, 14 Ağustos Rabia Katliamı'na da sessiz kalarak tarihe geçen bir utanca imza attılar. Dünya barışına katkıda bulunmak, çatışmaları çözmek için kurulan uluslararası örgütlerin birçoğu ise Rabia Katliamı'nı kınayan mesaj bile yayınlayamadı. Darbenin üzerinden 7 ay gibi bir sürenin geçmesine rağmen demokrasi, meşruiyet ve adalet arayışından vazgeçmeyen Mısır halkını ve Mısırlıların bu haklı taleplerine destek olan tüm uluslararası kurumları, ülkeleri ve sivil toplum kuruluşlarını tebrik ediyoruz."

 

- "Hunharca katledilen masum insanları rahmetle anıyoruz"

 

Açıklamada, 6 ay önce Rabia ve Nahda meydanları başta olmak üzere Mısır'da hunharca katledilen masum insanların rahmetle anıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Uluslararası örgütler, İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam ülkeleri, insan hakları örgütleri bu katliamın sorumluların tespit edilmesi ve cezalandırılması için inisiyatif almalıdırlar. Rabia Katliamı, sadece Mısırlılar'ın değil, bölge halklarının iradesine vurulmuş bir darbedir. Rabia Katliamı, sadece Mısırlılar'ın değil, bölge halklarının demokrasi, meşruiyet, adalet ve insan hakları rüyalarını çalmıştır. 

Uluslararası Rabia Platformu olarak, 382 kurumsal ve binlerce bireysel üyemizle birlikte Rabia Katliamı'nın unutulmaması için çalışmaya ve etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. İslam ülkeleri başta olmak üzere adalet, hukuk, demokrasi ve insan haklarını savunan tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları Mısır'da 6 ay önce gerçekleşen bu katliam karşısında sorumluların cezalandırılması ve Mısır ve bölge barışına katkı için onurlu bir duruş sergilemeye ve Mısır'da bir an önce demokrasiye geri dönüş için etkili adım atmaya davet ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com