Rabia ve Nahda meydanlarındaki müdahale

Rabia ve Nahda meydanlarındaki müdahale
Darbe karşıtı Ulusal İttifak "Rabia ve Nahda meydanlarına yapılan müdahalenin, uluslararası tarafsız bir komite tarafından soruşturulmasını" istedi

KAHİRE (AA) - Mısır'daki darbe karşıtı Ulusal ittifak, Rabia ve Nahda meydanlarına yapılan müdahaleye ilişkin İnsan Hakları Ulusal Konseyi tarafından hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, söz konusu müdahalelerin uluslararası tarafsız bir komite tarafından soruşturulması çağrısında bulundu.

Darbeyi Ret Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi Sözcüsü Mecdi Karkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rabia ve Nahda meydanlarına yapılan müdahale ve sonrasında yaşanan gerçeklerin açığa çıkarılması için uluslararası tararafsız bir komite oluşturulması gerektiğini belirterek, "Bugün açıklanan rapor hükümsüzdür, kabul edilemez" dedi.

Raporun darbe yanlısı medyanın yalan ve iftiralarını tekrar ettiğini ileri süren Karkar, İttifak olarak bu konuda acil toplantı düzenleyeceklerini ifade etti.

Merkezi Cenevre'de bulunan El-Kerame Uluslararası İnsan Hakları Kurumu Kahire Müdürü Ahmed Mufrih de söz konusu raporun sadece güvenlik güçlerinin görüşleri doğrultusunda hazırlandığını, hiçbir görgü tanığına dayandırılmadığını ve bu nedenle hukuka uygunluğundan söz edilmesinin mümkün olmadığını savundu.

-"Sisi'nin açıklamlarından sonra bir tür reklam"

Darbe Karşıtı Avukatlar Hareketi'nce yapılan yazılı açıklamada ise Konsey tarafından hazırlanan raporun, "Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaptığı son açıklamaların ardından bir tür reklam amacı taşıdığı" yorumunda bulunuldu. 

Sisi, dün Kahire'deki Harp Akademisi'nde düzenlenen törende, "Cumhurbaşkanlığına aday olmamı isteyen çoğunluğa sırtımı dönemem" açıklamasını yapmış, resmi prosedürleri gelecek günlere bıraktıklarını belirtmişti.

- "Çalışmaları dondurulsun"

Darbeye Karşı Yargı Bağımsızlığı Cephesi, bugün açıklanan raporun ardından İnsan Hakları Ulusal Konseyi'nin çalışmalarının dondurulmasını talep etti.

Cepheden yapılan yazılı açıklamada, raporun bağımsız ve uluslararsı raporlarla çeliştiği kaydedilerek, Konsey tarafından hazırlanan raporun siyasi olduğu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylığı gündemde bulunan, "Sisi'nin işlediği suçların üzerinin örtülmesini" amaçladığı ileri sürüldü.

Resmi bir kuruluş olan İnsan Hakları Ulusal Konseyi tarafından hazırlanan raporda, darbe karşıtı gösterilerin merkezindeki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında göstericilerin dağıtılması için 14 Ağustos'ta gerçekleşen müdahelede, 8'i güvenlik görevlisi 632 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. 

Göstericilerin "Direnmesi ve şiddet içerikli tutumları yüzünden ambulansların meydanlara giremediği, polise karşı şiddet kullanıldığı ve bazı göstericilerin 'gelişmiş silahlar' kullandığı" öne sürülen raporda, güvenlik güçleri, meydanın boşaltılması için göstericilere yapılan çağrıdan 25 dakika sonra müdahale edilmesi gerekçesiyle eleştirilmişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com