Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda darbe karşıtlarına yapılan müdahale

Rabiatul Adeviyye Meydanında darbe karşıtlarına yapılan müdahale
Ulusal İttifak, müdahaleyle ilgili hazırlanan raporu kabul etmediklerini açıkladı

İSTANBUL (AA) - Mısır'daki Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, Mısır İnsan Hakları Ulusal Konseyinin, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda göstericilere yapılan müdahaleyle ilgili hazırladığı raporu kabul etmediklerini açıkladı.

Ulusal İttifak yöneticilerinden Mecdi Salim, Mısır makamlarının başkent Kahire'de açıklama yapılmasını engellemesinin ardından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, "Mısır halkına savaş ilan eden ordu, Ulusal Konsey'in yayımladığı raporla gün gibi açık bir gerçeğin üzerini örtmeye çalışmıştır. Bu, darbecilerin, sivil yönetime el konulmasına karşı çıkarak yapılan barışçıl gösterilere müdahale etmek, insan hakları ve ifade özgürlüğüne dair her türlü olguyu çiğnemek, kan akıtmak, cesetleri yakmak ve sivilleri tutuklamak gibi eylemleri daha önceden planladığını gösteriyor" dedi.

Ulusal İttifak üyelerinden eski milletvekili Nizar Gurab da raporu kabul etmediklerini belirterek "Askeri yönetime bağlı malum konseyden çıkan rapor, yanıltıcı ve gerçekleri saptırmayı hedefliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, gösterilere müdahale sırasında yaşamını yitirenlerin sayısına ilişkin verilen bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Gurab, "Elimizdeki bilgilere göre, olaylarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti, 5 bine yakın gösterici yaralandı. Cesetler yakıldı. 790 kişi gözaltına alındı. 250 kişiden ise haber alınamıyor. Ayrıca müdahale sırasında doktorlar ve ilk yardım ekipleri de hedef alındı. Bu da müdahalenin, meydandaki silahlı kişileri hedef aldığı yönündeki iddiaları çürütüyor" diye konuştu. 

Mısır İnsan Hakları Ulusal Konseyinin 2013 Ağustos'unda Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtı göstericilere yapılan müdahaleye ilişkin hazırladığı raporda, "Rabiatul Adeviyye'de hayatını kaybeden 632 kişiden yüzde 88'inin ateşli silahlarla vurularak öldürüldüğü, ordu güçlerinin göstericilerin dağıtılmasında taraf olmadığı, sadece kurumların güvenliğini sağladığı ve göstericilerin dağıtılması işinin polis tarafından yapıldığı" belirtilmişti.

Darbe karşıtı Ulusa İttifak da dün "Rabia Katliamı ve Vatan Sorunu" adıyla Rabia ve Nahda meydanlarındaki olaylarla ilgili gerçeklerin açıklanacağı bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurmuş ancak güvenlik güçleri resmi izin alınmadığını gerekçe göstererek toplantıya izin vermemişti.

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin merkezindeki Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki göstericiler, 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıtılmış, olayda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com