Radikal Muhabiri'nden bomba kitap!

Radikal Muhabiri'nden bomba kitap!
Radikal Gazetesi'nin meşhur muhabiri İsmail Saymaz yeni bir kitap çıkardı.

Yaptığı röportajlar ve haberler ile Radikal'in en çok konuşulan muhabiri İsmail Saymaz aynı zamanda bugüne kadar yazdığı kitaplarla da adından söz ettirdi. Yeni bir kitap hazırlayan ve nihayet basımı gerçekleşen 'Sözde Terörist' kitabı hakkında aöıklamalarda bulundu.

İsmail Saymaz yeni kitabı SÖZDE TERÖRİST'i ve yaşanan dava süreçlerini CNN Türk'e anlattı.

Ne kadar kritik yargı süreci varsa bir o kadar da "Ah bir iddianameyi okusanız..." serzenişi var. Fakat tüm taraflar birbirine söylüyor bunu. Kim okuyor iddianameleri? Ya da hakikaten okunmuyor mu?

Yok okumuyorlar. Mesela kim okumuyor söyleyeyim. Ergenekon Davası'nı destekleyenler okumuyor. İlgilenmiyorlar. Bizim gibi başta destekleyenler, içinde ne var diye okumaya başladık. Müptelası olduk! Ben hayalkırıklığı yaşadım ilk okuduğumda."Bunların bazıları böyle değil." dedim. Sonra İlhan Cihaner'i okuyunca iyice değişti fikrim. Liberal bir arkadaşım mesela Ergenekon iddianamesini okumadığını söyledi.

Oysa Genç Siviller'in "Ergenekon'u Anlamak" diye bastırdığı İngilizce-Türkçe broşür var. Davayı destekleyen avukatların da temel metinleri okumadığı ortaya çıktı. Sizin beslenme kaynağınız yalnızca bazı gazetelerin manipülatif haberleri olabilir mi? Zaman içinde yanlış olduğu ortaya çıktı bazı haberlerin, ama kimin umurundaydı? Kim ödeyecek bu yalanın bedelini? On yıllarca sürecek mahkumiyetleri demokrasi adına desteklediğini söyleyen güruhun büyük kısmı bu anlamda cahil.

Sizin de okuyacak epey iddianameniz vardır herhalde. Neredeyse 20 ayrı davada 100 yıla yakın hapis cezası istemiyle yargılandınız?

Hepsini kazandım. Tamamı gazetecilk faaliyetindendi. Bir örnek vereyim: İlk kitabımın adı "Postmodern Cihad". Savcı, kitap yoluyla ona hakaret ettiğim iddiasıyla dava açtı. İçerikte bir şey bulamadılar. Dava dilekçesine, "savcıyı postmodernizm yanlısı göstermek" yazıyordu. Haliyle kaybetti!

YENİ KİTAP "SÖZDE TERÖRİST"... KİMLER VAR KİTAPTA?

Özel yetkili mahkemelerde görülen davalarla sınırladım. Neredeyse her ildeki ÖYM'den örnek dosyalar var. Onları kerteriz alma nedenim şu; Türkiye'de bana göre düşman ceza hukuku uygulanıyor. 1985'te Alman bir hukukçu tarafından ortaya atıldı. 11 Eylül saldırısından sonra ABD ve Avrupa'da ceza hukuku uygulamaları bu düzenlemeye göre güncellendi. Siyasal ve toplumsal alan yeniden ele alınıyor. Temel konsept şu: Toplumda iki tip birey var. Biri yurttaşlar. Onlar suç işler, ceza alır, sonra topluma katılırlar. Bir de düşmanlar vardır. Onların suç işlenmesi beklenmez. Varsayılır, öngörülür, onların her eylemi de suç kabul edilir. Bu ikili yapı çok eskilere dayanıyor.

Her devirde kadim ve döneme özgü düşmanlar var. Artık terörist eylemde şiddet koşulu aranmıyor. Toplumun bütününe doğru genişliyor. Pankart açmak da, slogan atmak da bu kapsamda. Son 5 yıl içinde 4-5 bin kişi ceza aldı. Çok sayıda çocuk da var içinde. Kitapta da, Ferhat ve Berna gibi Roman Kurultayı'nda parasız eğitim pankartı açan çocuklar, taşımadıkları molotofları attıkları için ceza alan çocuklar var, taşımadıkları kanıtlandığı halde. Yazar Doğan Akhanlı'nın işlemediği bir cinayetten ötürü yargıda aklandığı halde hakkında nasıl ceza istendiğinin hikayesi var.

İzmir'de görülen askeri casusluk davasında, 28 Şubat'ta dindar diye fişlenmiş bir vali yardımcısının kızı olan genç bir kadının, kimi askerlerle kurduğu sadece ailesini ve kendisini ilgilendiren cinsel ilişkilerin nasıl bir fuhuş ve casusluk şebekesinin faaliyetiymiş gibi suç haline getirildiğinin, özel hayatının ayaklar altına alındığının, dijital delillerle insan hayatının nasıl kolay karartılabileceğinin hikayesi var. Propaganda davaları ve olmayan örgütlerin davası da var. "Uyuşturucuya hayır" dediği için yıllar önce lağvedilmiş bir örgüt üyesi olmaktan ceza alan çocuklar var. Kapak fotoğrafı da Engin Çeber'in işkence gördüğü koğuşun fotoğrafı. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com