Radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiası

Radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiası
İzmir Gaziemir'deki kurşun fabrikasının, faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıkları toprağa gömüldüğü iddiaları üzerine Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin suç duyurusu üzerine açılan dava görülmeye başlandı

İZMİR (AA) - Gaziemir'deki kurşun fabrikasının faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıklarının toprağa gömüldüğü iddiaları üzerine, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin suç duyurusu üzerine açılan dava görülmeye başlandı.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Toprakta, suda veya havada kalıcı özellik gösterecek, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek şekilde çevreyi kasten kirletme" suçundan 5 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılanan şirketin bugünkü ortakları Hasan Yavaş, Şennur Yavaş ve Aynur Ekener ve avukatları, davacı olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi vekilleri Arif Ali Cangı ve Halil Dönmez ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına Hazine avukatı Mehmet Nuri Duygu katıldı.

Savunma yapan sanık Şennur Yavaş, şirketin babasına ait olduğunu ve vefatından sonra çocuklarına miras kaldığını belirterek, olayın meydana geldiği dönemde şirketin işlemlerini yönetim kurulunun yürüttüğünü, şirketle ilgili yapılanları bilmediklerini, ilgilenmediklerini anlatarak suçlamaları kabul etmedi.

Sanık Hasan Yavaş, olayın meydana geldiği tarihte kendisinin yurt dışında öğrenci olduğunu, ortağı olduğu şirketin olay tarihinde bir yönetim kurulunun bulunduğunu ve kendisinin konuya bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. 

Sanık Aynur Ekener de kardeşler olarak şirketin işleriyle ilgilenmediklerini, kendisinin ev hanımı olduğunu ve evde çocuklarına baktığını, şirketin işlerini yönetim kurulunun yürüttüğünü ifade etti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi yöneticileri, partileri ve kendi adlarına davada yer almak istediğini bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da davaya katılma talebini iletti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın davaya katılma talebini yerinde bulan mahkeme heyeti, suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak Arif Ali Cangı, Halil Dönmez ve Banu Dalgıç'ı avukat olarak değil şahsi olarak davaya katılama başvurularını da kabul ederek, üç avukatın cübbelerini çıkarmasını istedi. Mahkeme heyeti, varlık nedeni siyaset olan partinin olaydan doğrudan zarar gördüğü delili bulunmadığı gerekçesiyle, davaya katılma talebinin reddine karar verdi.

- Daha önce açılan davayla birleştirildi

Mahkeme heyeti, fabrika müdürü Yıldırım Mustafa Irvana ile Hasan Yavaş hakkında konuya ilişkin "çevreyi kasten kirletmek" suçlarından daha önce 2 dava açıldığını ve birleştirildiğini hatırlatarak, bu davanın da diğerleriyle birleştirilmesine, ayrıca sanık Ayşegül Yavaş Budau'nun da gelecek duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

 

- "Yurttaşlara bu davalara katılma yolu açılmış oldu"

Duruşma sonrasında basın açıklaması yapan Arif Ali Cangı, çevreyi kirletme davalarının kimsenin sahip çıkmaması nedeniyle dosyaların kapanıp gittiğini belirtti. Mahkeme heyetinin bugün kendisi gibi 2 arkadaşının davaya şahsi katılma talebini kabul ettiğini hatırlatan Cangı, "Bu karar, yurttaşların artık bu davalara katılma yolunu açmıştır, bu sevindirici bir karar oldu bizler için" dedi.

Basın açıklamasının ardından, çevreciler, Japonya'dan gelen bir gazeteciyle birlikte fabrikanın bulunduğu yerde incelemelerde bulundu.

 

-Davanın geçmişi

İzmir'in Gaziemir ilçesinde, kurşun üreten fabrikanın faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıklarının toprağa gömüldüğü iddialarına ilişkin 2008 yılında İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış, mahkeme fabrika sahibi Hasan Yavaş'ı 4 yıl 2 ay hapis ve 100 gün adli para cezasına çarptırmıştı.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararı bozarak, davanın, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde fabrika müdürü Yıldırım Mustafa Irvana'nın yargılandığı dava ile birleştirilmesini ve araziye atık bırakma işleminin hangi tarihte sonlandırıldığının araştırılması istenmişti.

3. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Kasım ayında görülen duruşmada, bu iki dava dosyasının birleştirilmesine karar vermişti.

2012 yılı aralık ayında gazetelerde çıkan haberler üzerine olay kamuoyunun gündemine tekrar gelmiş, iddialar üzerine Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) bölgede radyasyon seviyelerinin belirlenmesi için ölçümler yapmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de fabrika arazisinde yaptığı inceleme sonrasında fabrika yetkililerine 5,7 milyon lira para cezası kesildiğini açıklamıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com