Rahim dışı gebeliği canından ediyordu

Rahim dışı gebeliği canından ediyordu
Konya'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kadın, rahim dışı gebelik sonucu kalın bağırsak damarında oluşan embriyonun beslendiği damarı patlatması nedeniyle 2,5 litre kan kaybetti

KONYA (AA) - Konya'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kadının rahim dışı gebe olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu ortaya çıktı.

Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Erenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Esme Aktar'ın (36) hastanelerine şiddetli karın ağrısı şikayetiyle geldiğini söyledi.

Aktar'ın tansiyonunun hastaneye geldiğinde hızla düştüğünü, genel durumumun ise kötüye gittiğini anlatan Erenoğlu, "Hemen ameliyata aldık. Operasyon sırasında hastanın karnından yaklaşık 2,5 litre kan boşalttık" dedi.

Erenoğlu, Esme Aktar'ın ilk müdahalesinde gebelik belirtileri taşıdığını belirterek, daha sonra dış gebe olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Dış gebeliğin, sperm ve yumurtanın ana rahmine yerleşmesi gerekirken çok daha uzakta bir alana yerleşmesi olduğunu bildiren Erenoğlu, yumurta ve sperm birleştikten sonra oluşan embriyonun en iyi beslenebileceği, verimli bir yere yerleştiğini kaydetti.

Normalde ana rahmine yerleşen embriyonun başka alanlara yönlendiğinde genellikle damarlara yerleştiğine dikkati çeken Erenoğlu, şöyle konuştu:

"Bu hastamızda ise midenin alt kısmına kadar uzanan ve kalın bağırsağı besleyen damarın üzerine oturmuş. Belli bir müddet sonra bulunduğu alanı eriterek, damarda patlamaya neden olmuş. Saatler içinde kanının büyük kısmını karın boşluğuna boşaltmasına bağlı büyük kan kaybı yaşandı. Hastamız şu anda iyi durumda. Kanamasını durdurduk. İki gün sonra da taburcu etmeyi düşünüyoruz."

- "Müdahale edilmeseydi hastayı kaybedebilirdik"

Dış gebeliğin çok nadir görülen bir durum olduğunu vurgulayan Erenoğlu, şunları kaydetti:

"Dış gebeliğin en çok görüldüğü yer ana rahmi, tüpler ve yumurta çevresidir. Bu hastada ise çemberin çok daha dışında, midenin alt tarafında kalın bağırsağı besleyen damara yapışmış. Çok uzak bir bölge, çok nadir görülen bir durum. Bize geldiğinde yaklaşık iki saatlik bir karın ağrısı çekiyormuş, 2,5 litre kan kaybı yaşanmıştı. Hastaya vaktinde müdahale edilmeseydi belli bir düzeyden sonra aşırı kan kaybına bağlı olarak ölümle sonlanabilirdi. Şimdi ciddi bir sıkıntısı kalmadı. Ameliyatta kaybettiği kanı verdik. Genel durumu iyi."

  - Acil serviste bayıldığı için hiçbir şey hatırlamıyor

Esme Aktar ise rahatsızlandığı güne kadar hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını bildirdi.

Sabah şiddetli karın ağrısıyla uyandığını dile getiren Aktar, hemen eşini çağırdığını ve hastaneye geldiklerini söyledi.

Acil servise geldiğinde bayıldığını anlatan Aktar, "Ameliyat olduğumu da yaşadıklarımı da hatırlamıyorum. Çok şükür şimdi iyiyim. İç kanama geçirmişim. Çok ciddi bir hayati tehlikeyi atlatmışım. 10-15 dakika veya yarım saat daha geç kalmış olsaydık, doktorlar hayatımı kaybedebileceğimi söyledi" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com