Rahmetli Ecevit'e Büyük Saygısızlık!

Rahmetli Ecevit'e Büyük Saygısızlık!
12 Eylül referandumuna damgasını vuran 'rahibe afişleri'nin tartışması bitmeden 12 Haziran seçimleri öncesi yeni bir afiş krizi patlak verdi. Ancak bu kez krizin adresi CHP değil, AK Parti oldu.

Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde AK Parti ilçe binasına asılan afişte merhum Başbakan Bülent Ecevit'in Bill Clinton ile olan fotoğrafının kullanılması muhalefeti ayağa kaldırdı. Siyasette yeni bir tartışma yaratacak olan pankartla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Antalya'da AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatı, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in fotoğrafını afiş yaptı. İlçe binasına asılan ve üzerinde '10 yılda Türkiye'nin itibarını yükselttik' yazılı afişte Ecevit'in 28 Eylül 1999'da dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'la buluşmasında çekilen fotoğrafı ve Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yanyana çekilmiş fotoğrafı birlikte kullanıldı.

CHP'DEN SUÇ DUYURUSU

Sözcü'nün haberine göre, CHP Elmalı eski İlçe Başkanı ve Antalya Milletvekili aday adayı Muhammet Gündüzbey, billboardla ilgili Elmalı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Billboardları Türkiye Cumhuriyeti'nin manevi şahsına hakaret olarak değerlendiren Gündüzbey, afişin kaldırılmasını ve sorumlular olarak gösterdiği AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin ve yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

Söz konusu afişte merhum Başbakan Ecevit'in Türkiye'nin itibarını yerle bir ettiği, son on yılda kaybolan bu itibarı AK Parti iktidarının Türkiye'ye yeniden kazandırdığı mesajı verilmek istendiğini kaydeden Gündüzbey, Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçede, "Bu yapılan kıyaslama en hafif deyimi ile Sayın Bülent Ecevit'in manevi şahsiyetine yönelik haksız ve saygısız bir saldırı olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti'nin saygınlığını yerle bir eden bir anlayışı sergilemektedir. İşte Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı bu şekilde kıyaslama yapılmak suretiyle ayaklar altına alınmaktadır. Hiçbir kimse ve kuruluş bu şekilde davranarak Türkiye Cumhuriyeti'ne yıllarca Başbakanlık yapmış bir önemli şahsiyeti küçük düşüremez, düşürmemelidir" ifadelerine yer verdi.

FARKI ORTAYA KOYMAK İSTEMİŞLER

AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Öztekin ise Bülent Ecevit'i hedef almadıklarını söyledi. Amaçlarının 2000 yılının Türkiyesi ve 2010 yılının Türkiye'nin dış politikada geldiği noktanın anlaşılması olduğunu kaydeden Öztekin, "Şahısları hedef almadık. Farkı ortaya koyduk" dedi. 12 bin nüfuslu ilçede afiş konusunda herhangi bir tepki almadıklarını kaydeden Öztekin, afişin 25 Nisan'a kadar ilçe binasında asılı kalacağını söyledi. Öztekin, afişin ilçe teşkilatının çalışması olduğunu, AK Parti Genel Merkezi ile ilişkili olmadığını söyledi.

Afişteki fotoğraflarda Billi Clinton koltuğun kenarına yaslanmış ve karşısında Bülent Ecevit ayakta dururken, diğer fotoğrafta ise yanyana olan Başbakan Erdoğan, Barack Obama'ya birşey anlatıyor.

DSP DE SUÇ DUYURSUNDA BULUNDU

DSP Antalya İl Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu ve partililer, Antalya Cumhuriyet Savcılığına verdikleri suç duyurusu dilekçesinin ardından adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

Başkan Büyüknohutçu, AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatı tarafından parti binasının balkonuna asılan afişe, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in 2000 yılında eski ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmesindeki fotoğrafının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında Barack Obama ile görüşmesindeki fotoğrafla yan yana getirilerek, "10 yılda Türkiye'nin itibarını yükselttik" ifadesine yer verildiğini söyledi.

Fotoğrafın yer aldığı gazeteyi de gösteren Büyüknohutçu, AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatınca hazırlanan seçim afişinin, eski genel Başkanları Bülent Ecevit ile DSP'nin manevi şahsiyetini zedelediğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com