Rahvan At Yarışı düzenlendi

Rahvan At Yarışı düzenlendi
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıldönümü kutlamaları kapsamında Kütahya'da, rahvan at yarışı ve atlı cirit müsabakası yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıldönümü kutlamaları kapsamında Kütahya'da, rahvan at yarışı ve atlı cirit müsabakası yapıldı.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Rahvan Atçılık ve İhtisas Kulübünce Kütahya-Tavşanlı karayolunun 5. kilometresindeki Rahvan Atlı Spor Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, rahvan atçılıkla kentte bir zenginliğin yeniden keşfedildiğini söyledi.
7 bin yıllık tarihiyle birçok zenginliği barındıran Kütahya'nın, Roma döneminden bu yana at yetiştirme merkezi olarak çok önem kazanmış bir bölge olduğunu ifade eden İça, şöyle dedi:
''Bu bölgede yetişen atlar, Roma askerlerine hizmet için gönderilmiştir. Tarihi kayıtlarda bu yer almıştır. Osmanlı dönemine baktığımızda Kütahya ile Kastamonu, at yetiştirme merkezi iki bölgeydi. Kütahya'da rahvan atçılığı Ulu Cami yanındaki hanlardan çıkararak bu spora gönül verenlere tesis imkanı kazandırdık. Yeni hizmete giren tesiste 20 at kapasiteli ahır, 550 kişilik tribün, 650 metrelik yarış pistiyle gerçekten bir ilki başardık.''
İça, Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna devredilecek tesiste uluslararası ve ulusal çapta at yarışı ve atlı cirit müsabakaları düzenleneceğini kaydetti.
Rahvan Atçılık ve İhtisas Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu da Türk milleti için özel anlamı bulunan 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinde burada gösteriler sunmayı amaçladıklarını anlattı.
Bu yıl 19 Mayıs'ta başlattıkları etkinliklere özel günlerde devam ettiklerini dile getiren Babanoğlu, ''Düzenlediğimiz etkinliklerle ata sporumuzu yaşatmayı, insanlara anlatmayı, onları geçmişimizden haberdar etmeyi amaçlıyoruz'' dedi.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen 7 kategorideki rahvan at yarışı ve atlı cirit müsabakasına, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Bilecik, Erzincan ve Antalya'dan 60 sporcu katıldı.
Etkinliği Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com