Ramazan ayının vazgeçilmezi manda kaymağı

Ramazan ayının vazgeçilmezi manda kaymağı
Ramazan ayında sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi manda kaymağı yoğun ilgi görüyor.
Kütahya’nın Bölcek mahallesinde yetiştirilen Anadolu Mandalarından elde edilen sütten yapılan kaymak, tereyağı ve yoğurt yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’de 8-9  ilde bulunan Anadolu mandası ırkı bilinçsiz kesimlerle soyları tükenme geldi.  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’da sütü çok kıymetli olan Anadolu mandası üreticilerine destek vererek Anadolu mandası ırkının bozulmadan sürdürülüp çoğaltılmasına çalışıyor.
 
Ramazan ayında sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan manda kaymağı Anadolu mandasından elde edilen sütten üretiliyor. Anadolu mandasının sütünün kıymeti, suni yem yememesinden kaynaklanıyor.  Kütahya Damızlık Manda Yetiştiriciliği Birlik Başkanı ve Bölcek Mahalle Muhtarı Hüseyin Girgin gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Anadolu mandası Türkiye’ye has bir manda cinsi. Anadolu mandası Türkiye’de 8-9 ilinde olan bir cins. Başka yerde maalesef ırkı kaybolmak üzere. Tarım Bakanlığımızda bu ırkı kaybolan cinslerle ilgili bir çalışma başlattı geçen yıl. Anadolu mandası ıslah projesi adı altında bir proje yayınladı. Kütahya olarak 1100 başda manda ile bu projeye katıldık. Geçen yıl 2012 yılında hayvan başı 650tl olmak üzere 750 -730 bin tl kadar Kütahya’ya destekleme geldi. Bunu 380 üyemize dağıttık. Dolayısıyla devlet destek verdiği için çiftçi manda üreticisi elindeki mandayı çıkarmıyor. Son zamanlarda bilhassa sütü çok değerlendi. Gerçek değerleri meydana çıkmaya başladı. Sütünde ve yağında kollestrol olmadığı tam tersine kollestrol düşürücü özellikler meydana çıktı. Bilimsel olarak kanıtlandı. Dolayısıyla etinde ve sütünde bir artış oldu. Birde devletin destek vermesi Anadolu mandası üreticisini elinde tutmaya sevk etti. İki yıldan bu yana Kütahya’da Anadolu mandası ırkı bizim tesbitlerimize göre %30 çoğaldı. Görmüş olduğunuz mandaların sütündeki yağ oranı çok fazla. Dolayısıyla neden sütü kaymağı kaliteli onu kısaca size izah edeyim. Bu hayvanlar Anadolu mandası tamamen doğal besleniyor. Dışarıdan fenni bir yem, fenni bir katkı  fenni bir müdahale kabul etmiyor kesinlikle. Yedikleri tamamen doğal. Ot yiyor, diken yiyor, arpa yiyor tamamen doğal beslendiği için sütünde ve kaymağında herhangi bir yabancı madde bulunmuyor.”dedi.Ramazan ayında sofralarda yerini alan Andolu mandasının kaymağı  müdavimleri için aranan lezzetlerden. Peki manda kaymağı nasıl yapılıyor. Manda kaymağı üreticisi Ummuhan Girgin manda kaymağının elde ediliş aşamalarını anlattı: “Mandadan sütü sağıyoruz. Getirip temiz bir bezle süzgecin üzerinde süzüyoruz. Ilıtma yapıyoz iki defa pişirmek üzere. Yarısını bir pişirip, soğutup ertesi gün  üstüne yeniden bir daha ilave ediyoruz. Onu da pişiriyoz. Bir gün dolapta beklettikten sonra kesiyoruz kutulara isteyene yarım kiloluk isteyene 250gramlık olmak üzere. Sunuyoruz, satışını yapıyoruz. Ramazan ayında daha çok satış yapılıyor. Daha çok kıymetleniyor yani. Tatlılarla beraber. Kütahya’nın meşhur ekmek kadayıfı ile kaymak daha lezzetli ve güzel oluyor.”dedi.

Kütahya Belediyesi Bölcek Mahallesi üreticileri için manda kaymağı ve organik ürünlerin satışının gerçekleştirildiği bir Pazar kurmuş. Manda üreticileri bu pazarda ürettikleri manda sütü, kaymağı, tereyağı ve yoğurdunun satışını yapıyorlar.Manda kaymağının müdavimleri  alışveriş yapmak için bu pazara geliyor. Manda kaymağının müdavimlerinden Tahsin Kaya şunları söyledi: “Buradan genelde yumurta, tereyağı, kaymak alıyoruz. Manda kaymağı Ramazan ayında baya güzel oluyor. Bizde onun için buralara gelip alışveriş yapıyoruz. Manda kaymağını genelde tatlılarda kullanıyoruz. Kütahya’nın birde meşhur ekmek tatlısı vardır onun arasına koyduğun zaman daha güzel olur yemesi.”dedi. Manda kaymağı üreticilerin ramazan ayı dolayısıyla kaymak talebini karşılayamadıklarını söylüyor. Manda üreticisi İbrahim Ay  Ramazan ayı dolayısıyla manda sütü, kaymağı, tereyağı ve yoğurduna talebin fazla olduğunu söylüyor: “Manda üreticiliği yetiştiriciliği yapıyoruz. Manda kaymağı, manda tereyağı, süt, yoğurt, köy yumurtası satıyoruz. Ramazan ayında özellikle kaymağa çok talep var. Manda tereyağını özellikle sahurda tereyağı vatandaş istiyor. Bu şekilde vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Manda kaymağını 35 liradan tereyağınıda 40 liradan satıyoruz.”dedi.(SBK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com