Ramazan bayramını çadırlarda geçirdiler

Ramazan bayramını  çadırlarda geçirdiler
ESKİŞEHİR'E GELEN MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ, BAYRAMLARINI YÜZLERCE KİLOMETRE UZAKTA ÇADIRLARDA KUTLADI
Ekmek parası için Eskişehir'e gelen mevsimlik tarım işçileri, ramazan bayramını yüzlerce kilometre uzakta çadırlarda kutladı. 
Güneydoğu Anadolu bölgesinden her yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklarıyla birlikte Şanlıurfa'dan Eskişehir'in Odunpazarı ilçesine bağlı Yassıhöyük köyüne çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri bayrama buruk girdi. Akrabalarından ve memleketlerinden uzakta ekmek parası uğruna çeşitli zorluklara katlanan işçiler, çadırlarda birbirlerini ziyaret etti. Mevsimlik tarım işçilerinin çavuşu İsa Esmer, kendi memleketlerinde bayramı kutlayamamanın burukluğunu yaşadıklarını söyledi. Çadıları dolaşarak işçilerin bayramlarını tek tek kutladığını ifade eden Esmer, "Bayram olması sebebiyle izin yapıyoruz. Devletimiz bizlere burada sahip çıktı. Yemeğimizi çadırlara kadar getirdi. Biz burada elli kişiyiz. Biz de bayramımızı kendi memleketimizde kutlamak isterdik. Ama olmadı. Ekmek parası için binlerce kilometre uzaklardan geldik" dedi.
Memleketlerinden uzakta bayram kutlamanın üzücü olduğunu belirten İsmail Saray ise, kendi bölgelerinde iş imkanı olmadığı için Eskişehir'e geldiklerini ifade etti. Saray, kaldığı çadırın önünde sandalyeye oturarak çocuklara elini öptürerek şeker ikram etti.
Bayramda boş durmayıp domates salçası yapan kadınlarsa, 15 gün sonra kendi memleketlerine döneceklerini, bayramda boş oldukları için salça yaptıklarını belirttiler. Bazı kadınlar yufka açarak akşam yemeğine hazırlık yaptı. Bayramı buruk kutlayan çocukların ise kırık arabalarla oynaması dikkatlerden kaçmadı.
Mevsimlik tarım işçilerini ziyaret eden AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ercan Kelleci, yönetim kurulu üyeleri ve Eskişehir Mobilyacılar Sitesi (EMKO) Başkanı Ahmet Yıldız, işçilerle bayramlaşıp sıkıntılarını dinledi. Ercan Kelleci, "Sizler binlerce kilometre uzaklardan burya ekmek paranızı kazanmaya geldiniz. Sizlere sahip çıkmak hepimizin görevi. Bu çadırda sizlerle çay içmekten, sizlerle olmaktan dolayı mutluyum" dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com