Ramazan mesajında 'referandum oyu' ön planda

Ramazan mesajında 'referandum oyu' ön planda
CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki reklam panolarında çeşitli konuları içeren afişlerde 'referanduma hayır' mesajı vermesinin ardından afişler İl Seçim Kurulu tarafından toplatılmıştı. Söz konusu olayın bir benzeri Eskişehir'de yaşandı

CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki reklam panolarında çeşitli konuları içeren afişlerde 'referanduma hayır' mesajı vermesinin ardından afişler İl Seçim Kurulu tarafından toplatılmıştı. Söz konusu olayın bir benzeri Eskişehir'de yaşandı. DSP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, referandum mesajını Ramazan mesajlarıyla birleştirerek, reklam panolarına 'Hayırlı Ramazanlar Dilerim, Eskişehir halkı HAYIR severdir. Hayırsever halkımızın yardımlarını bekliyoruz, Bir HAYIR bin duadır' yazılı afişler astırdı.
DSP'li Eskişehir Büyükşehir ve Tepebaşı belediyeleri, Ramazan dolayısıyla hazırlattığı ve üzerlerinde iri puntolarla 'hayır' yazısı ile Atatürk, cami, hayırsever vatandaşlar, yardıma muhtaç ve yetimlerin bulunduğu afişleri kentin çeşitli yerlerine astırdı. Daha önceki Ramazanlardaki hazırlattıkları kutlama mesajlarında yalnızca 'Ramazanınızı kutlarım' yazısına yer veren DSP'li iki belediyenin bu seneki tebrik ilanlarında büyük puntolarla 'hayır' kelimelerini kullanması dikkat çekti. Bu iki belediyenin yaptığı söz konusu kurnazca uygulama ile referandum öncesi Eskişehirlilere 'hayır' oy vermeye çağırma taktiği olarak değerlendiriliyor.
Referanduma yönelik partilerin çalışmaları meydanlarda devam ederken, DSP'li Eskişehir Büyükşehir ile Tepebaşı Belediyesi ilginç bir yöntemle vatandaşlara 'hayır' mesajı vermeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Ramazan dolayısıyla hazırlattıkları ve üzerinde büyük puntolarla 'hayır' yazan, Atatürk, cami, hayırsever vatandaşlar, yardıma muhtaç ve yetimlerin resimlerini kullandığı afişleri kentin değişik yerleri ile Reşadiye Cami yanına astırdı.
Büyükerşen ilk olarak, üzerinde kendi ve Reşadiye caminin fotoğraflarının bulunduğu duvar panolarına 'Hayırlı Ramazanlar Dilerim' yazılarını tramvay durakları ile kent merkezinin işlek yerlerini astırdı. Büyükerşen önceki günde 'Eskişehir halkı HAYIR severdir. Hayırsever halkımızın yardımlarını bekliyoruz. Bir HAYIR bin duadır' yazılı afişleri kentin değişik yerlerine astırdı. Büyükerşen'in söz konusu afişteki duyuru yapan olarak ise 'Büyükşehir belediyesi aşevi yazıyor.' ibaresini yazdırması dikkat çekiyor.
Büyükerşen'in önceki yıllardaki Ramazan tebriği reklam panolarına, 'Ramazan'ınızı tebrik ederim' ifadelerinin aksine bu sene 'hayır' kelimesi büyük puntolarla yazılmış 'Hayırlı Ramazanlar dilerim' yazılı afişleri asması gözlerden kaçmadı.
Kentteki bir başka DSP'li Tepebaşı belediyesinin ise Atatürk ile bir imamın yan yana dua ederken ki resminin birlikte yer aldığı 'Hayırlı Ramazanlar Dilerim' yazısı astırması dikkat çekiyor.
Hayırsever vatandaşları teşvik etmek amacıyla hazırlanılmış süsü verilen ve üzerinde 'Eskişehir halkı hayırseverdir' yazan afişte propaganda uğruna imla kurallarının bile ihlal edilmesi ise gözlerden kaçmıyor. Bu bağlamda birleşik yazılması gereken afişteki 'hayırsever' kelimesi 'hayır' ve 'sever' olarak ayrılarak alt alta yazılarak Türkçe imla kurallarının hiçe sayıldığı görülüyor. Ayrıca söz konusu tüm afişlerdeki yazılar küçük harflerle yazılırken 'hayır' kelimesinin büyük puntolarla yazıldığı görülüyor.
Söz konusu bu tür afiş ve ilanlar geçtiğimiz günlerde CHP'li Antalya belediyesi tarafından hazırlatılarak kentin değişik yerlerine astırılmış, ancak AK Parti'nin itirazı üzerine söz konusu afişler İl Seçim Kurulu tarafından etik olmadığı gerekçesiyle toplatılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com