Ramazan sonrası nasıl beslenmeli?

Ramazan sonrası nasıl beslenmeli?
Ramazan ayında tutulan orucun ardından sağlığını koruyup herhangi bir rahatsızlık çekmek istemeyenlerin bayramda beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.

Bu nedenle beslenme alışkanlıkları tekrar gözden geçirilmeli...

Oruç nedeniyle gün boyunca boş kalan sindirim sistemi, bayram ziyaretleri sırasında "hayır" denilemeyen tatlı ve yağlı yiyecekler... Eğer sağlığınızın bozulmasını istemiyorsanız ve huzurlu bir bayram geçirmek istiyorsanız yediklerinize dikkat etmeniz ve yeri geldiğinde de "hayır" demeyi öğrenmeniz gerek!

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, hafif tatlı yiyeceklerin tercih edilmesini ve çikolata tüketiminin de azaltılmasını öneriyor:

''Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek öğünleri geçiştirirsek vücut daha hafif bir etkilenmeyle geçiş dönemini atlatabilir. Böylece ilk 3-4 günden sonra normal beslenmemize döndüğümüzde sağlığımız bozulmamış olur. Ayrıca bu dönemde az fakat çok öğünle beslenmek tavsiye ettiğimiz bir olaydır. Özellikle ara öğünlerde elma ve benzeri meyvelerin tüketilmesi, üç öğün yemek yerken ara öğünlerde de meyve ve sebzelerle beslenmek hem aşırı kilo almamızı engelleyecek hem de daha sağlıklı olmamızı sağlayacaktır. Böylece dengeli ve düzenli beslenmiş olacağız.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com