Ramazan'da kontör dolandırıcılığı arttı!

Ramazan'da kontör dolandırıcılığı arttı!
Kendilerini emniyet mensubu veya savcı olarak tanıtarak kontör talep eden dolandırıcıların farklı yöntemler denemeye başladığı ifade ediliyor. “Hediye Kazandınız” şeklindeki mesajlarla kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcıların bir diğer

Kendilerini emniyet mensubu veya savcı olarak tanıtarak kontör talep eden dolandırıcıların farklı yöntemler denemeye başladığı ifade ediliyor. “Hediye Kazandınız” şeklindeki mesajlarla kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcıların bir diğer yöntemi ise iyi derecede Türkçe konuşan Bulgar kızın, +359 ile başlayan numaradan Türk erkeklerine cevapsız çağrı bırakmasıyla başlıyor.
Kendini emniyet mensubu veya savcı olarak tanıtıp kontör talep eden dolandırıcıların vatandaşları kandırmak için daha farklı yollara başvurdukları ifade ediliyor. Dolandırıcılar “Hediye Kazandınız” şeklinde mesaj gönderip, müşteri temsilcisinin kendisiyle irtibata geçeceğini yazıyor. Daha önceden meraklandırılan vatandaş daha sonra aranıp, kimlik bilgileri ele geçiriliyor.
Bir diğer dolandırıcılık yöntemi, iyi derecede Türkçe konuşan Bulgar kızın, daha önce edindikleri rehberi kullanarak özellikle bekar Türk erkeklerinin cep telefonlarına +359 ile başlayan numaradan cevapsız çağrı bırakmasıyla başlıyor. Ramazan ayında cep telefonu aracılığıyla dolandırılma kapsamındaki suç duyurularında ciddi sayıda artış olduğu da vurgulanıyor.
Bu dolandırıcılık yönteminin ileri aşamalarında ise kız, kendisini arayan erkekle sohbete başlayıp birkaç görüşme sonrası onunla evlenebileceğini söylüyor.
Kızın Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelmek için istediği para, erkek tarafından havale edilince aradan bir süre geçtikten sonra kız yeniden erkeğe telefon ediyor ve sınır kapısında polislerin çevirdiğini, bütün mallarına el konulduğunu iddia ederek, yeniden para istiyor. İkinci kez para gönderilince kızın kullandığı telefon numarası sahte isimlerle değiştiriliyor.

POLİS VEYA SAVCI KONTÖR İSTEMEZ!
Emniyet güçleri, kontör talebinde bulunanlara karşı vatandaşları uyardı. Hiçbir emniyet veya adalet mensubunun vatandaşları arayarak kontör talebinde bulunmayacaklarının unutulmaması gerektiğini vurgulanan açıklamada; kendisine ait olmayan, herhangi bir şekilde temin ettiği cep telefonu hattı ile rastgele bir numaraya çağrı atan veya arayan şahısların kendisini Emniyet Mensubu veya Savcı gibi güven verici sıfatlarla tanıtarak, hatta daha gerçekçi olması için konuşma esnasında telsiz sesi de vererek hattının bir başkası tarafından suçta kullanıldığını, hattı kullanan şahsın tespiti için kontör talep edenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyorlar.
İŞTE KONTÖR DOLANDIRICILARININ YALANLARI:
- Kullanmış olduğunuz cep telefonundan Emniyet görevlisi, Askeri rütbeli ve Hakim-Savcı konumundaki şahısların eşleri rahatsız ediliyor, taciz ediliyor. Biz bu şahısları yakalamak için çalışma yapıyoruz. Telefonunuzun sim kartı kopyalanmış. Yüksek miktarda görüşmeler yapılmış. Bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için kontör göndermeniz gerekiyor.
- Sizin ve başka vatandaşların cep telefonu numaralarını sizin adınıza teröristler kullanıyor çok konuşma yapılıyor, size yüklü miktarda fatura gelecek biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız en yakın bayiye gidin ve size yazdıracağımız cep telefonu
numaralarına kontör yükleyin, operasyon bittikten sonra biz size haber vereceğiz devlet masrafları sana ödeyecek
- 'Hediye Kazandınız' mesajı gönderiliyor. Mesaj gönderilen kişi arayıp ne ödülü kazandığını sorunca 'yüklü miktarda para ödülü kazandığını ancak ödülü alabilmek için 3 adet kontör kartı alıp şifresini göndermesi gerektiği' vb. gibi taleplerde bulunuluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com