Ramazan'da spor yaparken dikkat

Ramazan'da spor yaparken dikkat
Ramazan ayında sporla uğraşanların daha dikkatli ve özenli olmaları, yeni bir spor faaliyetine başlamamaları gerektiği bildirildi.

Ramazan ayında sporla uğraşanların daha dikkatli ve özenli olmaları, yeni bir spor faaliyetine başlamamaları gerektiği bildirildi.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları, Ramazan ayı boyunca hem oruç tutup hem de spor yapmaya devam etmek isteyen kişilerin yemekten en az 2-2.5 saat sonra bunu yapmaları gerektiğini söyledi.
Spor yapılacak saatin de kendi biyolojik ritimlerine uyması gerektiğini ifaden eden uzmanlar, 'Eğer o saatlerde spor yapma gibi bir alışkanlıkları yok ise başka sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde yüksek riskli sporları yapmamaları, antrenman dozunu ve süresini aşırı yükseltip çok terlemeyi gerektirecek düzeylere çıkartmamaları, aşırı sıcak veya soğukta egzersiz yapmaktan kesinlikle kaçınmaları gerekiyor' dedi.
Kişinin Ramazan ayı süresince daha önce hiç yapmamış olduğu bir spora yönelmesinin de doğru olmayacağı uyarısında bulunan uzmanlar, şunları kaydetti:
'Zaten egzersiz hücresel anlamda bir strestir, kişi bu strese zaman içinde ve yavaş yavaş artarak maruz kalınca vücudu bu duruma adapte olur. Bu strese hiç maruz kalmayan kişilerin başlangıç dönemi biraz sıkıntılı olabilir ve vücudumuz bu durumun üstesinden gelemeyebilir. O yüzden yeni bir spora başlamak isteyenler bunu kendilerini takip eden hekimle ya da spor hekimi ile bu konuyu tartışmalı, böyle bir olanakları yoksa egzersizi/ sporu Ramazan ayı sonrasına ertelemeliler. Ama yürüyüş gibi düşük şiddete yapılacak egzersizin, kendilerini iyi hissettikleri sürece yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.'
Uzmanlar, sporcuların iftardan sonra mutlaka yeterli su ve sıvı gıdalar, yeterli karbonhidrat tüketerek sıvı dengelerini sağlaması ve karbonhidrat depolarını doldurmaları gerektiğini de hatırlatarak, 'Hiçbir zaman az sıvı tüketerek, idrar renklerinin koyu olmasına izin vermemeliler' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com