Range yasaklamada tereddütlü

Range yasaklamada tereddütlü
Range NPD'nin yasaklanması için bir dava açılması konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.

Alman Federal Başsavcı Harald Range, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) yasaklanması için bir dava açılması konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.

Range, "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" gazetesinin yarın yayımlanacak nüshasına yaptığı açıklamada, NPD'nin, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresine sistematik bir şekilde destek sağladığı yönünde bir bilginin olmadığını belirterek, "Bazı destekçilerde kişisel bir ilişki var. Ancak şu ana kadar NPD'nin yapısal bir desteği olduğu yönünde bir bilgiye sahip değiliz" dedi.

Bu konuda politikacıların işine karışmak istemediğini ifade eden Range, kendisinin şahsen, aşırı sağa karşı siyasi alanda mücadele edilmesi gerektiğine inandığını, bunun toplumsal bir görev olduğunu kaydetti.

Devletin suç olaylarına karşı kararlı bir şekilde mücadele etmesi ve her fırsatta aşırı sağcı düşüncelerin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatması gerektiğini söyleyen Range, "Ancak devlet, anayasada yer alan partiler ile ilgili imtiyazdan dolayı aşırı derecede tepki de göstermemeli" görüşünü belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ile eyalet içişleri bakanları Perşembe günü Berlin'de düzenledikleri toplantıda, NPD'nin yasaklanabilmesi için sistematik bir şekilde delil toplama, bunun için de NPD'nin yönetim kademelerinde faaliyet gösteren Anayasayı Koruma Dairesi muhbirlerinin görevine Nisan ayı başından itibaren son verme kararı almıştı.    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com