Rant olunca cami bile gitti!

Rant olunca cami bile gitti!
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nde cami yerinin iş alanına dönüştürülmesi AKP'li meclis üyelerinin oyuyla kabul edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz hafta sonu oturumlarında aldığı bazı imar değişikliği kararlarının içeriği ortaya çıkınca spekülasyonlar da art arda gelmeye başladı.
 
Meclis’te görüşülürken sadece ada pafta numaraları ile değerlendirildiği için kamuoyunun anlayamadığı değişikliklerin, Çamlık’taki parka otel yapılması, ayrıca inşaatı bitmiş bazı otellerin yasallaştırılması, Gazipaşa’da bir cami yerinin işyerine dönüştürülmesi olduğu ortaya çıktı. Başkan Vekili Aldırmaz’ın bir yandan bazı imar değişikliğine karşı çıkarken, diğer yandan kamuoyunun geçmişte kampanyalar düzenleyerek karşı çıktığı imar değişikliklerini onaylaması eleştirilirken, diğer yandan cami yerinin iş alanına dönüştürülmesine bazı AKP’lilerin de ‘evet’ demesi, tam bir kaos yarattı.
 
ÇAMLIK GİTTİ
 
Sözcü'nün haberine göre, Başkan Aytaç Durak döneminde otel yapılmak istenen, Dilberler Sekisi’nde ‘Baraj Çamlığı’ olarak bilinen park alanında o tarihte belediye geri adım atmak zorunda kalırken, hafta sonundaki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden otel yapılmasına olanak sağlayan bir imar değişikliği sessiz-sedasız gerçekleşti. Bu karar, 1/25.000′lik plana da konulmuştu. Diğer kararlarla da 3 ayrı otelin imara aykırı durumları, yapılan değişikliklerle sorunsuz hale getirildi.
 
CAMİ YERİ İŞ MERKEZİ OLDU
 
Bu arada Gazipaşa Bulvarı’nda halen bir taksi durağının bulunduğu ‘ibadet alanı’ işyeri yapılabilecek nitelikte bir imar değişikliği ile beklenmedik şekilde sonuçlandırıldı. Bu karar alınırken AKP'li bazı meclis üyelerinin çekimser ya da evet oyu kullanmaları dikkat çekti. Ak Parti’nin yanısıra CHP ve MHP’li meclis üyelerinin de grup kararı ile değil, kendi bireysel kararları ile oy kullanmaları beraberinde spekülasyonlara neden oldu. ‘Adana’da son bomba’ diye kamuoyunda konuşulmaya başlanan imar değişikliklerinin sahiplerine çok büyük rantlar sağladığı öne sürülüyor.
 
ALDIRMAZ NE DİYOR?
 
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz bu gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaparken, diğer partiler ve bu partilerin meclis grup yönetici ve sözcüleri sessiz kaldı. Aldrırmaz açıklamasında, Belediye Meclisi’nde 1/5000′lik imar düzenlemelerine yönelik itirazların değerlendirildiği oturumda ortaya çıkan manzaranın kamuoyu vicdanını yaraladığını belirtti. Aldırmaz, uygun görmedikleri imar değişiklikleri konusundaki tutumlarını sürdüreceklerini, hukuki yollara da başvuracaklarını açıkladı. Ancak, cami yerinin işyerine dönüştürülmesi dışındaki maddelerle ilgili somut bir açıklamada bulunmayıp, şunları söyledi:
 
”Konut alanlarının konut alanı olarak, cami yerinin cami yeri olarak, resmi kurum alanlarının yine resmi kurum alanı olarak kalması gerektiğini savunan görüşlerimizin hiçbirisi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul görmedi. En gelişmiş ilçemiz olan Çukurova İlçesi’nde ilçe belediyesi kirada, kaymakamlık bir okul binasında hizmet veriyor. Çukurova ilçemizde önemli oranda resmi kurum alanına ihtiyaç varken, imar planındaki resmi kurum alanlarında değişiklik yaparak bu alanları imara açmak kabul edilemez.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com