''Ranta, talana, yolsuzluğa 'Hayır!''

''Ranta, talana, yolsuzluğa 'Hayır!''
Toplumda rüşvet ve yolsuzluklara karşı susulmaması ve tepki gösterilmesine yönelik adımlar atıyor

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında adı geçen AKP’li üç Bakan ve Bakan çocuklarıyla ünlü işadamlarının isimlerinin deşifre olması toplumun her kesiminde tepkilere ve protestolara konu olmaya devam ediyor.

Sendikalarda bir biri ardınca protesto açıklamaları ve eylemlerle gerek meydanlara çıkıyor, gerekse farklı eylemler geliştirerek toplumda rüşvet ve yolsuzluklara karşı susulmaması ve tepki gösterilmesine yönelik adımlar atıyor.

Eğitim-İş üyeleri de 6-10 Ocak 2014 tarihleri arasında, işkoluna bağlı tüm işyerlerinde yakalarına  “Ranta, Talana, Yolsuzluğa Hayır.

Yolsuzluğunuz Yoksulluğumuzdur”
yazılı kokartları takarak hükümeti protesto edecek.

Yazılı bir açıklama yapan Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, AKP’nin boğazına kadar yolsuzluk ve rüşvet batağına saplandığını söyleyerek açıklamasına şöyle devam etti:AKP bugün, devlet kurumlarının işlevlerinin ve görevlerinin sorgulanır hale gelmesi, halkın kurumlara olan güveninin zayıflaması ve kurumlar arası çatışma ile yönetilemeyen bir Türkiye tablosu yaratmıştır” dedi.

Demir, yolsuzlukların ve devletin içindeki tüm kirli ilişkilerin teker teker ortaya döküldüğünü, Başbakan Erdoğan’ın görülmemiş bir “pişkinlikle” ve nafile bir çabayla yolsuzlukların üzerini örterek soruşturmanın kendisine ulaşmasını engellediğini iddia etti.Başbakanın, “Paralel devlet”, “cunta”, “yabancı güçler”, “suikast girişimi”, “Yahudi lobisi” diye diye halkı manipüle ettiğini, soruşturma sonucu ortaya çıkan somut delillerin üzerini kapatmak istediğini belirten Demir şunları kaydetti:

"Başbakan’a soruyoruz, iktidar kibri ve tek adamlık zihniyetiyle bütün doğruları bildiğini iddia ederken, şimdi nasıl 11 yıldır bu ülkede neler olup bittiğini yeni öğreniyor gibi davranıyorsun?

Paralel devlet dediğin oluşumun nasıl farkına varmadın? Hükümete yönelik uluslararası komplonun varlığından söz ederek mağdur edebiyatı yapanlar, iç politikada terör estirirken, dış politikamızı da teröristlere teslim etmiştir. Ayakkabı kutularının ardından, Hatay’da yakalanan silah ve mühimmat yüklü tır, hükümetin karanlık yüzünü ortaya çıkarmıştır, terör örgütleri ile yapılan işbirliği deşifre edilmiştir. Bu olay AKP’nin Susurluk vakasıdır. Kendi Bakanının da itiraf ettiği gibi yaşanan yolsuzlukların baş sorumlusu olan Başbakan, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalıbasit demagojik söylemlerle geçiştiremez. Gözünü iktidar hırsı bürüyen Başbakan bilmelidir ki, artık geri dönüş yoktur, artık hükümet meşruluğunu yitirmiştir, derhal istifasını sunması kaçınılmaz olmuştur."
Bu gelişmeler karşısında emekçilerden yana olan güçlerin “Cemaat-AKP kavgası” deyip sessiz kalmasının doğru bir tavır olmayacağını vurgulayan Demir sözlerini şöyle sürdürdü:Yerel seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde emekçilerden yana tüm demokrasi güçlerini, halkımızı Cemaat-AKP ikileminden kurtaracak bir iktidar alternatifi yaratmak gibi tarihsel bir görev ve sorumluluk beklemektedir. Eğitim-İş üyeleri, 6-10 Ocak 2014 tarihleri arasında, işkoluna bağlı tüm işyerlerinde yakalarına 'Ranta, Talana, Yolsuzluğa Hayır. Yolsuzluğunuz Yoksulluğumuzdur' yazılı kokartları takarak Hükümeti protesto edecektir. Eğitim-İş olarak artık patlayarak dışa vuran bu kokuşmuşluğa karşı tüm halkımızı, hükümetin istifası için birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com