Rasmussen-Gruevski görüşmesi

Rasmussen-Gruevski görüşmesi
Makedonya Başbakanı Gruevski ile görüşen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "üyelik için kapının hala açık olduğunu" söyledi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Makedonya'nın üyeliği için "hala yapılması gerekenler var ancak kapımız açık olmayı sürdürüyor" dedi.

Rasmussen, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşmesinin ardından NATO karargahında düzenlenen ortak basın toplantısında, Makedonya'nın Yunanistan ile yaşadığı "isim sorununa" atıfta bulunarak, "İsim sorununa karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunur bulunmaz, sizi NATO'ya katılmaya davet etme kararı aldık. Taahhütlerimize bağlıyız" dedi.

İsim sorunu çözülmeden üyeliğin mümkün olmadığı mesajını veren Rasmussen, "NATO, 2008'deki Bükreş Zirvesi'nde bu yönde karar aldı. Bu sadece bir üyenin değil tüm müttefiklerin kararı. Kurallarımız açık, NATO'da tüm kararlar konsensüsle alınıyor. Bu kural genişleme için de geçerli" dedi.

Gruevski'yi isim sorununa çözüm bulma konusundaki çabaları sürdürme konusunda teşvik eden Rasmussen, "Sizinle yakın çalışmayı, esaslı reform çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. Böylelikle, isim sorunu çözüldüğünde hızlıca hareket edebiliriz" diye konuştu.

Gruevski de Makedonya'nın tam teşekküllü NATO üyesi olma konusundaki stratejik taahhüdüne bağlı olduğunu belirterek, "Makedonya, NATO üyeliğini hak ediyor ve bu hem Makedonya'nın hem de NATO'nun çıkarına" dedi.

Rasmussen ile NATO üyeliği hedefi bağlamında Makedonya'nın gerçekleştirdiği ulusal alandaki reformları ele aldıklarını belirten Gruevski, 2014'ten sonra Afganistan'da devreye girecek olan yeni NATO misyonuna ülkesinin katkı sağlama isteğini aktardığını dile getirdi.

Gruevski, Rasmussen ile görüşmesinin ardından NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantısına katıldı.

NATO üyeleri içinde sadece Türkiye, Makedonya'yı anayasal ismiyle tanıyor. Yunanistan'ın bu ismin kullanılmasına karşı çıkması ise Makedonya'nın üyeliğinin önündeki en önemli engel olmayı sürdürüyor.

Muhabir: Güven Özalp
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com