Rasmussen-Komşiç görüşmesi

Rasmussen-Komşiç görüşmesi
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, şartların yerine getirilmesi halinde Bosna Hersek’in Üyelik Eylem Planı'nı aktive etmeye hazır olduklarını söyledi

BRÜKSEL (AA) – NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Bosna Hersek'in gerekli şartları yerine getirmesi halinde bu ülkenin Üyelik Eylem Planı’nı mümkün olan en kısa zamanda aktive etmeye hazır olduklarını söyledi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, NATO’nun Bosna Hersek’e üyelik önerisinin arkasında olduğunu ancak bu öneriyi hayata geçirmenin anahtarının bu ülkenin elinde olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek’in hayata geçirmek zorunda olduğu siyasi ve ekonomik reformların yanı sıra karşılaması gereken en önemli şartı savunmaya ait gayrimenkullere yönelik sorunların çözülmesi oluşturuyor.

Rasmussen, sorunu çözme konusundaki çabaları, Komşiç’in bu yöndeki liderliğini ve uzlaşı ruhunu memnuniyetle karşıladığını söyledi.

NATO’nun savunma alanındaki diğer reformları ve yolsuzlukla mücadele ile hukukun üstünlüğünü geliştirme amaçlı daha geniş kapsamlı reformlar beklediğini belirten Rasmussen, “Son gösteriler reformlar için yaygın bir çağrıyı yansıtıyor” dedi.

Komşiç de NATO’nun tutumunu anladıklarını belirterek, “Yasal ve teknik olarak çözebileceğimiz bir sorun ama siyasi konsensüs gerekiyor. Geçerli yasal düzenlemeyi uygulayacak siyasi konsensüs yok” dedi.

NATO’nun taleplerinin yerine getirilmesi imkansız talepler olmadığının altını çizen Komşiç, “ülkenin geleceği düşünülüyorsa talep edilenin büyük bir engel oluşturmaması gerektiğini” söyledi.

Şart olarak koşulan savunmaya ait gayrimenkullerle ilgili düzenlemenin NATO açısından çok önemli olduğunu düşünmediğini ancak Bosna Hersek’in güvenilir bir ortak olduğunu göstermek açısından yerine getirilmesinin önemli olduğunu belirten Komşiç, “Bu bizim için bir sınav” dedi.

Bosna Hersek, 2010’da NATO tarafından Üyelik Eylem Planı’na dahil olmaya davet edildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com