Rebekah Brooks yargılanıyor

Rebekah Brooks yargılanıyor
İngiltere'deki telekulak skandalının kilit isimlerinden "News International" şirketinin eski yöneticisi Rebekah Brooks ile eşi Charlie Brooks adaleti yanıltmak suçlamasıyla bugün hakim karşısına çıktı.
Londra'daki Westminster Ceza Mahkemesi, Brooks çiftini 22 Haziran'da görülecek duruşmaya kadar kefaletle serbest bıraktı.

Brooks çifti, tutuksuz yargılanacak. Brooks çiftine yönelik suçlama, geçen yıl Temmuz ayında polisten bilgi ve belge saklama ve News International arşivindeki bazı belgeleri yok etmeye çalışmaya ilişkin delillere dayanıyor.
 
Yasa dışı telefon dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından kapatılan "News of the World" gazetesinin eski editörü Rebekah Brooks ve eşi Charlie Brooks haklarındaki yargılama kararının ardından yaptıkları yazılı açıklamada, "Bu zayıf ve adil olmayan kararı teessüfle karşılıyoruz" ifadesine yer vermişlerdi.
 
Brooks çiftini yargılama kararı, telekulak skandalıyla ilgili 18 aydır devam eden soruşturmadaki ilk yargılama kararı olmuştu. Ülkede skandal çerçevesinde gözaltına alınan ve daha sonra tahliye edilen 40'tan fazla kişi bulunuyor.
 
Öte yandan konuyla ilgili suçlanan, Brooks'un eski asistanı Cheryl Carter, şirketin güvenlik müdürü Mark Hanna, güvenlik danışmanı Daryl Jorsling ve şoförü Paul Edwards da bugün Southwark Ceza Mahkemesinde hakim önüne çıkarak, 22 Haziran'da tekrar mahkemeye çıkmak üzere kefaletle serbest bırakıldılar.
 
İNGİLTERE'DEKİ EN GENÇ VE İLK KADIN GAZETE EDİTÖRÜ
 
Rebekah Brooks, 2009-2011 yıllarında Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın İngiltere'de sahibi olduğu "News International" şirketinin yöneticiliğini yaptı. İngiltere'de bir gazetenin başına getirilen en genç editör olan Brooks, 2000-2003 yıllarında ise geçen yıl kapatılan 168 yıllık "News of the World" pazar gazetesinin editörüydü. Brooks aynı zamanda, Murdoch'ın yine sahibi olduğu "Sun" gazetesinin 2003-2009 yıllarında ilk kadın editörü olarak görev yapmıştı.
 
Telekulak skandalının kilit isimlerinden 43 yaşındaki Brooks, geçen yıl ve önceki ay skandalla ilgili iki kez gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı. Rupert Murdoch'ın "manevi kızı" olarak da bilinen Rebekah Brooks, "News of the World" gazetesinin editörlüğünü yaparken, gazetenin sansasyonel haber çıkarmak için cinayete kurban giden Milly Dowler adlı genç kızın cep telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlediği ve daha fazla mesaj gelmesi için bazılarını sildiği ortaya çıkmıştı. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com